بیماری ها

بثورات اچ آی وی چگونه به نظر می رسد؟

بثورات اچ آی وی چگونه به نظر می رسد

اختصاصی فارمافوری: بثورات اچ آی وی چگونه به نظر می رسد؟ بثورات پوستی می تواند یکی از علائم اولیه اچ آی وی باشد، اما اچ آی وی همچنین می تواند خطر ابتلا به انواع مختلف بثورات را افزایش دهد.

افرادی که دچار بثورات پوستی می شوند و معتقدند ممکن است در معرض اچ آی وی قرار گرفته باشند باید به دنبال مشاوره پزشکی باشند. اگر عفونت اچ آی وی وجود داشته باشد، درمان می تواند به مدیریت موثر آن کمک کند.

هنگامی که مایعات بدن با یکدیگر تماس پیدا می کنند، اچ آی وی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. شامل خون، مایع منی، مایعات مقعدی و واژن و شیر مادر است.

قرار گرفتن در معرض اچ آی وی ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که فردی با فردی که این ویروس را دارد رابطه جنسی داشته باشد یا سوزن های مشترک مصرف کند.

بثورات  اچ آی وی چیست؟

هیچ بثورات  منفردی مختص اچ آی وی نیست. از آنجایی که اچ آی وی شامل تغییراتی در سیستم ایمنی بدن می شود، می تواند واکنش های پوستی مختلفی را ایجاد کند.

با این حال بثوراتی که در مراحل اولیه ایجاد می‌شوند معمولاً شامل لکه‌های برافروخته، قرمز رنگ و صاف است که خارش ندارند.

علائم همراه با بثورات اچ آی وی

بثورات پوستی می تواند نشانه اولیه اچ آی وی باشد که در نتیجه تبدیل سرمی ایجاد می شود. این مرحله حاد یا اولیه اچ آی وی است که در عرض ۱ تا ۲ هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس رخ می دهد.

در طول مرحله تبدیل سرمی یا مرحله حاد اچ آی وی، بدن آنتی‌بادی‌هایی برای ویروس تولید می‌کند. بین نیمی تا ۸۰ تا ۹۰ درصد از افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی علائمی شبیه آنفولانزا را در این مرحله تجربه می‌کنند و برخی افراد ممکن است دچار بثورات  شوند.

گاهی اوقات، بثورات تنها علامت اچ آی وی است، اما از آنجایی که اچ آی وی بر سیستم ایمنی تأثیر می گذارد، اغلب علائم دیگری نیز وجود دارد.

علائم اولیه عفونت اچ آی وی که می تواند همراه با بثورات ایجاد شود عبارتند از:

دردهای عضلانی

لرز

عرق شبانه

گلو درد

به طور کلی احساس ناخوشی

تب

تورم غدد لنفاوی

فرسودگی

زخمهای دهان

با توجه به داده های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، این علائم ممکن است ۲ تا ۴ هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر شوند و بین چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشند.

هرکسی که پس از قرار گرفتن در معرض احتمالی با اچ آی وی این علائم را تجربه می کند باید در مورد آزمایش مشاوره بگیرد.

انواع و علل

اگر بثورات به عنوان علامت مرحله حاد اچ آی وی رخ دهد، معمولاً با تولید آنتی بادی های سیستم ایمنی برای اچ آی وی از بین می رود.

با این حال، پس از این، اگر فردی داروهایی برای کنترل اچ آی وی مصرف نکند، ممکن است شانس بیشتری برای ایجاد بثورات و مشکلات پوستی بیشتر داشته باشد. این به این دلیل است که اچ آی وی منجر به ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود.

هنگامی که سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد، ویروس ها، قارچ ها، باکتری ها، انگل ها و سایر علل ایجاد بثورات راحت تر می شوند.

بیماری هایی که ممکن است با علائم پوستی ظاهر شوند عبارتند از:

مولوسکوم اکتیما

فورونکل ها و کاربونکل ها

وروکا، زگیل و پاپول

سرطان پوست غیر ملانوما

سلولیت

برفک

پسوریازیس

درماتیت سبورئیک

زائده بولوز

واکنش های دارویی

گال

اگزما

درماتیت

در برخی موارد، درمان اچ آی وی می‌تواند یک واکنش پوستی آلرژیک ایجاد کند.

بثورات در طول زمان چگونه تغییر می کنند؟

بثوراتی که در حین تبدیل سرمی ظاهر می‌شود معمولاً بدون مداخله ناپدید می‌شوند، اما سایر انواع بثورات ممکن است بعداً رخ دهند.

بثورات مربوط به اچ آی وی بسیار متفاوت است. احتمال ایجاد بثورات به عوامل زیر بستگی دارد:

سلامت کلی

استفاده از داروهای ضد رتروویروسی

دسترسی به مراقبت های پزشکی

قرار گرفتن در معرض شرایط پوستی مسری

بیماری پوستی مزمن

با گذشت زمان، بثورات دیگری ممکن است به دلیل شرایط مزمن مانند تبخال و پسوریازیس ایجاد شود. اینها بیماری هایی طولانی مدتی هستند که به طور کامل از بین نمی روند، اگرچه علائم ممکن است برای مدتی بهبود یابند.

شدت هر شیوع متفاوت است اما تا حدی به عملکرد سیستم ایمنی بستگی دارد. برخی از داروها، مانند داروهای ضد ویروسی برای تبخال، می توانند شدت هر شیوع را کاهش دهند.

بیماری حاد پوستی

بثورات ناشی از عفونت با درمان مناسب از بین خواهند رفت.

با این حال، به دلیل تأثیر اچ آی وی بر سیستم ایمنی، عفونت ها می توانند بیشتر شوند. بثورات قبلی ممکن است عود کند یا ممکن است بثورات  جدید ظاهر شود.

بثورات مربوط به دارو

داروهای درمان اچ آی وی گاهی اوقات می توانند باعث ایجاد بثورات شوند. هرکسی که فکر می‌کند به دلیل مصرف دارو دچار جوش شده است، باید با یکی از اعضای تیم مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کند. اغلب امکان تغییر به داروی دیگری وجود دارد.

قبل از تغییر یا قطع درمان ضروری است که با پزشک صحبت کنید.

مصرف داروهای ضد ویروسی سطح ویروس را پایین نگه می دارد و تاثیر اچ آی وی بر سیستم ایمنی را کاهش می دهد. بسیاری از مردم اکنون می توانند زندگی سالمی با اچ آی وی داشته باشند، اما پیروی از برنامه درمانی ضروری است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

آزمایش سریع و درمان زودهنگام در متوقف کردن پیشرفت اچ آی وی موثر است و درمان زودهنگام بثورات  می تواند به جلوگیری از عوارض کمک کند.

آزمایش

هر فردی که دچار بثورات پوستی یا علائمی شبیه آنفولانزا می شود، در صورتی که فکر می کند با اچ آی وی تماس داشته است، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشد.

افراد می توانند آزمایش اچ آی وی را انجام دهند. اگر نتیجه مثبت باشد، یک تیم مراقبت های بهداشتی می تواند به آنها کمک کند تا یک برنامه درمانی تهیه کنند که به آنها کمک می کند سالم بمانند.

با داروهای فعلی، می توان سطح ویروس را در بدن به سطوح غیرقابل تشخیص کاهش داد. خطر ابتلا به بیماری ها و عفونت ها کاهش می یابد و فرد نمی تواند اچ آی وی را به فرد دیگری منتقل کند.

درمان جوش

افرادی که قبلاً تشخیص اچ آی وی داشته اند، در صورت ایجاد بثورات جدید یا بدتر شدن بثورات موجود، باید به پزشک مراجعه کنند.

مراقبت های پزشکی اورژانسی ممکن است لازم باشد اگر:

بثورات به سرعت گسترش یابد

غدد لنفاوی متورم یا تب وجود دارد

علائم دیگری مانند حالت تهوع و استفراغ نیز وجود دارد

واکنش های دارویی

در موارد نادر، داروهای اچ آی وی می‌توانند باعث ایجاد یک واکنش حساسیت مفرط جدی به نام سندرم استیونز جانسون شوند.

علائم عبارتند از:

بثورات

علائم شبیه آنفولانزا، از جمله تب

تاول های دردناک

اگر کسی این علائم یا علائم دیگری را تجربه کرد که ممکن است نشان دهنده حساسیت یا آلرژی باشد – مانند سرگیجه و مشکل تنفسی – باید به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشد.

حرف آخر

اچ آی وی سیستم ایمنی را تضعیف می کند و مبارزه با عفونت ها را برای بدن سخت تر می کند. حتی یک عفونت جزئی بدون درمان می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

آزمایش و درمان اولیه اچ آی وی می تواند به فرد کمک کند تا زندگی سالمی داشته باشد و خطر ابتلا به عفونت های مرتبط با اچ آی وی و سایر شرایط را کاهش دهد.

اگر کسی فکر می کند که با اچ آی وی تماس داشته است، باید دنبال آزمایش باشد، به خصوص اگر در چند هفته بعد از مواجهه با بثورات پوستی و سایر علائم ظاهر شود.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *