پوست و زیبایی

برای رشد سریعتر ناخنها چه کارهایی انجام دهیم؟

برای رشد سریعتر ناخنها

اختصاصی فارمافوری: بسیاری از درمان‌ها می‌توانند ناخن‌ها را تقویت و از شکستن آن‌ها جلوگیری کنند و شانس رشد و ظاهری سالم را به آن‌ها بدهند. در این مقاله به راههایی برای رشد سریعتر ناخنها میپردازیم.

داشتن ناخن های بلندتر و سالم تر می تواند ظاهر دست ها را بهبود بخشد.  بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، ناخن های دست به طور متوسط ​​حدود ۳.۴۷ میلی متر در ماه رشد می کنند.

در این مقاله، برخی از درمان‌های خانگی و نکات رژیمی برای بهبود استحکام و راههایی برای رشد سریعتر ناخنها را توضیح می‌دهیم.

 

درمانهای خانگی

درمان های خانگی زیر ممکن است سلامت ناخن ها را بهبود بخشد و از آنها در برابر شکستگی محافظت کند. این درمان‌ها باعث رشد سریع‌تر ناخن‌ها نمی‌شوند، اما ممکن است به بهبود سلامت کلی ناخن‌ها برای نرخ رشد بهینه کمک کنند:

 

یشگیری و درمان خشکی پوست

مرطوب کردن دست ها و ناخن ها ممکن است به رشد سریعتر ناخن ها کمک کند.

خشکی پوست اغلب به این معنی است که ناخن ها نیز خشک هستند. پوست بسیار خشک حتی می تواند ترک بخورد و خونریزی کند و ناخن ها را در معرض عفونت های قارچی و باکتریایی قرار دهد.

هنگامی که پوست اطراف بستر ناخن یا ماتریکس ناخن خشک است، می تواند به ناخن ها در حین رشد آسیب برساند.

برای جلوگیری از خشکی پوست دست ها و ناخن ها را در ماه های زمستان مرطوب کنید و بعد از شستن دست ها از لوسیون استفاده کنید. افرادی که اگزما دارند باید کرم های سازگار با اگزما را انتخاب کنند که مرطوب کنندگی بالایی دارند.

 

خشک نگه داشتن ناخن ها

آب می تواند ناخن ها را ضعیف و آنها را نرم و شکننده کند. همیشه بعد از شنا یا استحمام ناخن ها را کاملا خشک کنید.

استفاده از دستکش هنگام شست و شوی ظروف، لباس ها و سطوح، ایده خوبی است. این امر می تواند از تماس آب با ناخن جلوگیری کند.

 

سوهان زدن و مرتب کردن ناخن ها

سوهان زدن ناخن ها به شکل کمی گرد یا مربع می تواند از چفت شدن و شکستن آنها جلوگیری کند.

نظافت خوب ناخن نیز ممکن است از جویدن و چیدن ناخن جلوگیری کند. گیر کردن، شکستن و گاز گرفتن همگی می توانند بر رشد ناخن تأثیر بگذارند.

 

ماساژ

بیماری های پزشکی، مانند دیابت، می تواند گردش خون را در ناخن ها کاهش دهد و آنها را ضعیف تر کند.

این امر بیشتر بر ناخن های پا تأثیر می گذارد تا ناخن های دست. با این حال، ماساژ ملایم می تواند گردش خون را در ناخن ها تقویت کند و اثرات دیابت و سایر مشکلات گردش خون را خنثی کند.

 

محافظت از کوتیکول

کوتیکول ها قطعات نازکی از پوست هستند که از ماتریکس ناخن محافظت می کنند. کوتاه کردن آنها می تواند ماتریکس یا بستر ناخن را آشکار کند. این امر ممکن است به آسیب ناخن و عفونت منجر شود.

درعوض، افراد باید به طور منظم کوتیکول ها را مرطوب کرده و از بریدن آنها خودداری کنند.

 

در مورد مانیکور احتیاط کنید

برخی از سالن های ناخن می توانند به عفونت ناخن کمک کنند. تکنیک های مانیکور تهاجمی، مانند کوتاه کردن کوتیکول ها، ممکن است به باکتری ها اجازه ورود به بستر ناخن و ضعیف شدن ناخن ها را بدهد.

ابزار شخصی را به سالن ناخن ببرید یا مطمئن شوید که سالن از تجهیزات ضدعفونی شده مناسب استفاده می کند تا خطر عفونت را به حداقل برساند. همچنین بهتر است قبل از رزرو قرار، اعتبار سالن را با خواندن نظرات بررسی کنید. اگر مانیکور درد داشت، از تکنسین بخواهید آن را متوقف کند، زیرا مانیکور نباید دردناک باشد.

 

از استون استفاده نکنید

از استفاده از لاک پاک کن حاوی استون خودداری کنید. زیرا می تواند ناخن ها را خشک و ضعیف کند. از لاک هایی که نیاز به استفاده از آن دارند دوری کنید.

با این حال، اگر استون تنها گزینه است، از خیساندن ناخن در استون خودداری کنید. در عوض، آنها را با لاک پاک کن مالش دهید، سپس دست ها را کاملا بشویید و مرطوب کنید.

 

بیماری های پزشکی را مدیریت کنید

چندین بیماری مانند پسوریازیس و دیابت می توانند بر روی پوست و ناخن تأثیر بگذارند. هر فردی که این شرایط را دارد باید برای درمان به پزشک مراجعه کند. پیروی از توصیه های درمانی پزشک ممکن است به بهبود سلامت پوست و ناخن کمک کند.

اگر علائم تغییر کرد یا بدتر شد، مراجعه به پزشک ضروری است.

 

رژیم غذایی و سلامت ناخن

ناخن ها نیز مانند سایر قسمت های بدن برای رشد سالم به یک رژیم غذایی متعادل نیاز دارند. یک رژیم غذایی سالم و متنوع باید شامل پروتئین، آب، میوه ها، سبزیجات و طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی باشد.

به عنوان مثال، افرادی که آهن کافی دریافت نمی کنند، ممکن است ناخن های شکننده یا دندانه دار داشته باشند.

برخی تغییرات خاص در رژیم غذایی می تواند ناخن ها را تقویت کرده و رشد را تقویت کند. مکمل های غذایی زیر می توانند سلامت ناخن ها را بهبود بخشند.

 

کلسیم

برخی از مکمل های ناخن حاوی کلسیم هستند. بعضی از افراد فکر می کنند که چون کلسیم استخوان ها را تقویت می کند، ممکن است ناخن ها را نیز تقویت کند.

برخی از تحقیقات دریافته اند که زنان یائسه و  زنانی با پوکی استخوان نیز ممکن است متوجه تغییراتی در ناخنها شوند. پوکی استخوان وضعیتی است که منجر به استخوان های ضعیف می شود که به راحتی می شکنند و اغلب به دلیل دریافت کم کلسیم و ویتامین D رخ می دهد.

با این حال، مطالعات کمی به طور قطعی ثابت کرده اند که کلسیم سلامت ناخن را بهبود می بخشد یا خیر. افرادی که در معرض خطر کمبود کلسیم هستند باید رژیم غذایی خود را با این ماده معدنی ضروری تکمیل کنند. مکمل های کلسیم حاوی ویتامین D بهتر است.

 

پروتئین

ناخن‌ها از پروتئین ساخته شده‌اند و به همین دلیل، برخی افراد فکر می‌کنند که مصرف کم پروتئین در رژیم غذایی بر سلامت ناخن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد.

نویسندگان یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ بر این باورند که بین سلامت ناخن و اسیدهای آمینه خاصی به نام پپتیدهای کلاژن که برخی پروتئین ها حاوی آن هستند، ارتباط وجود دارد.

برای افزایش میزان پروتئین در رژیم غذایی، تخم مرغ، مرغ یا بوقلمون، گوشت گاو و خوک بدون چربی و ماهی را انتخاب کنید. منابع گیاهی و وگان پروتئین شامل عدس، بادام زمینی، آجیل و محصولات لبنی مانند پنیر و شیر است.

 

بیوتین

بیوتین یک ویتامین B کمپلکس است که ممکن است باعث رشد مو و ناخن سالم شود. همچنین ممکن است ناخن های شکننده را تقویت کرده و از شکستن آنها جلوگیری کند، اما شواهد کمی وجود دارد که مکمل های بیوتین به رشد سریعتر ناخن ها کمک می کند.

هنگامی که به دنبال بهبود سلامت و ظاهر ناخن هستید، بهتر است به جای انتظار رشد سریعتر، روی محدود کردن آسیب تمرکز کنید. یک رژیم غذایی متعادل باعث قوی شدن پوست و ناخن ها می شود.

 

افسانه ها در مورد رشد ناخن

بافت ناخن تا زمانی که برای رنگ کردن به اندازه کافی طولانی شود، مرده است، بنابراین رنگ کردن روی رشد تأثیری نخواهد داشت.

همچنین این یک افسانه است که استفاده مستقیم از ویتامین ها روی ناخن ها می تواند به رشد آنها کمک کند. بعید است که این درمان ها کمکی کنند.

هیچ لاک خاصی مانند ژل یا پودر نمی تواند سلامت ناخن را بهبود بخشد. در واقع، برخی از محصولات، به ویژه آنهایی که به روش‌های سخت برای برداشتن نیاز دارند، ممکن است اثرات نامطلوبی بر سلامت ناخن داشته باشند. استونی که مردم برای از بین بردن ناخن های ژل استفاده می کنند، می تواند ناخن ها را ضعیف کند.

بیوتین علاوه بر بهبود ناخن ها، فواید سلامتی بسیاری دارد.

 

نحوه رشد ناخن ها

درک چگونگی رشد ناخن ها می تواند به تغییرات سبک زندگی که سلامت ناخن ها را ارتقا می دهد، کمک کند.

 

صفحه ناخن

قسمت سخت ناخن صفحه ناخن نامیده می شود. صفحه ناخن، بسیار شبیه مو، اساساً از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده است.

صفحه ناخن از بافت زنده تشکیل نشده است، بنابراین نمی توان سلامت صفحه ناخن را بهبود بخشید. با آنکه که می توان در آنجا از شکستگی جلوگیری کرد، اما کلید سلامت ناخن از بستر ناخن شروع می شود.

 

بستر ناخن

بستر ناخن بافت زیر ناخن است. اگر ناخن زیر نوک انگشت شکسته شود، ممکن است بستر ناخن نمایان شود.

در بستر ناخن ساختاری به نام ماتریکس ناخن وجود دارد که رشد ناخن از آنجا شروع می شود.

رویکردهای بلندمدت برای سلامت ناخن از بستر ناخن، ماتریکس و پوست اطراف آن پشتیبانی می‌کند. اگر این نواحی سالم باشند، ناخن‌ها را قادر می‌سازد بلندتر و قوی‌تر شوند.

 

خلاصه

ناخن های ضعیف یا شکننده می تواند یک هشدار اولیه برای برخی از مشکلات سلامتی مانند کمبودهای تغذیه ای و دیابت باشد.

اگر درمان های خانگی ظاهر ناخن ها را بهبود نمی بخشد، فرد باید با یک متخصص پوست صحبت کند. درمان یک بیماری زمینه ای ممکن است راهی برای رشد مداوم ناخن باشد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *