کووید 19

بهبود یافتگان کرونا چه غذاهایی بخورند؟ ۱۰ غذای شفابخش

بهبود یافتگان کرونا

اختصاصی فارمافوری: اگر در حال بهبودی از بیماری کرونا باشید ، غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف می کنید می تواند به بهبود شما کمک کند. یا حتی مانع بهبودی شما شود. اینکه بهبود یافتگان کرونا چه غذاهایی بخورند، بسیار حائز اهمیت است.

بسیاری از غذاها ، از جمله میوه ها ، سبزیجات ، چربی های سالم و منابع پروتئینی ، التهاب را کاهش می دهد. عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می بخشد. و باعث سرعت بهبودی می شود و سوخت لازم را برای بهبودی شما فراهم می کند.

در این مقاله ۱۰ غذا معرفی میشود که برای بهبود یافتگان کرونا و همچنین مبتلایان به آن، شفابخش خواهد بود و سرعت بهبودی را دو چندان میکند.

بهبود یافتگان کرونا چه غذاهایی بخورند؟ ۱۰ غذای شفابخش

سبزیجات سبز برگ

سبزیجات سبز برگ مانند کلم پیچ ، اسفناج ، آروگولا ، سبزی خردل، مملو از مواد مغذی هستند. که التهاب را کاهش می دهند. عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و بهبود زخم ها را بهبود می بخشد. و آنها را به انتخابی مناسب برای بهبودی تبدیل می کند.

سبزیجات برگ دار سرشار از ویتامین C ، منگنز ، منیزیم ، فولات و پروویتامین A هستند. که همه آنها برای عملکرد سیستم ایمنی و سلامت کلی بدن ضروری هستند.

این مواد همچنین سرشار از آنتی اکسیدان های پلی فنول هستند. که دارای خواص ضدالتهابی قوی و حمایت کننده سیستم ایمنی هستند .

در حقیقت ، تحقیقات نشان می دهد که پلی فنول های خاص ، از جمله آنتی اکسیدان کوئرستین ، که در سبزیجات برگ سبز متمرکز شده اند ، ممکن است به سرکوب تولید پروتئین های التهابی مانند TNF-alpha کمک کند . سرکوب التهاب، فرایند بهبودی را سرعت می بخشد. کوئرستین به صورت مکمل غذایی هم موجود است. (برای مشاهده آن کافی ست روی نام آن کلیک کنید.)

علاوه بر این ، ویتامین C برای التیام زخم ضروری است. همین امر باعث می شود سبزیجات برگ دار انتخاب خوبی برای دوران پس از ابتلا به کرونا باشد. و زخم ها و آسیبهایی که بافتهای ریه رسیده را بازسازی میکند.

 

تخم مرغ

بدن شما پس از ابتلا به کرونا به میزان قابل توجهی بیشتر از پروتئین نیاز دارد.

انجمن بهبودی آمریکا ۰.۷-۰.۹ گرم پروتئین به ازای هر پوند (۱.۵-۲ گرم به ازای هر کیلوگرم) وزن بدن پس از عمل جراحی را توصیه می کند. این مقدار برابر ۱۰۵-۱۳۵ گرم برای یک فرد ۱۵۰ پوندی (۶۸ کیلوگرمی) است. می توان همین مقدار را برای بهبود یافتگان کرونا نیز در نظر گرفت.

تخم مرغ نه تنها یک منبع عالی از پروتئین بسیار قابل جذب است. بلکه حاوی مواد مغذی دیگری است که از سلامت سیستم ایمنی بدن و بهبود زخم ها پشتیبانی می کند.

تخم مرغ کامل حاوی ویتامین A و B12 ، و همچنین روی ، آهن و سلنیوم است که همگی نقش حیاتی ایمنی را ایفا می کنند .

ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا سرشار از پروتئین ، ویتامین B ، سلنیوم ، آهن ، روی و چربی های امگا ۳ است .

علاوه بر این ، مطالعات نشان می دهد که چربی های امگا ۳ ممکن است در صورت مصرف مکمل باعث بهبود زخم ، افزایش پاسخ ایمنی و کاهش التهاب شود . (برای مشاهده یک نمونه از بهترین امگا ۳ های موجود در بازار، کافی ست بر روی امگا ۳ ویواتون کلیک کنید.)

به علاوه ، فقط ۳ اونس (۸۵ گرم) ماهی آزاد بیش از ۷۰ درصد نیاز روزانه شما به سلنیوم را تامین می کند. ماده معدنی که التهاب و پاسخ ایمنی را تنظیم می کند .

 

انواع توت ها

توت ها سرشار از مواد مغذی و ترکیبات گیاهی هستند. که می توانند به بهبود بدن شما کمک کنند.

به عنوان مثال ، توت ها مقدار زیادی ویتامین C را فراهم می کنند. که با تحریک تولید کلاژن – فراوان ترین پروتئین در بدن شما روند بهبود را تقویت می کند .

همچنین دارای آنتی اکسیدان هایی مانند آنتوسیانین ها هستند. که رنگدانه های گیاهی هستند و رنگ جذابی به توت ها می دهند. علاوه بر این دارای اثرات ضد التهابی ، ضد ویروسی و محافظ سیستم ایمنی هستند .

 

آجیل و دانه های روغنی

آجیل و دانه هایی مانند بادام ، گردو ، تخمه آفتابگردان یک انتخاب عالی برای سوخت رسانی به بدن شما در طول روند بازیابی هستند. این غذاها پروتئین گیاهی ، چربی های سالم و ویتامین ها و مواد معدنی را فراهم می کنند. که به بهبودی کمک می کند.

به عنوان مثال ، آجیل و دانه ها منبع خوبی از روی ، ویتامین E ، منگنز و منیزیم هستند. ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن شما عمل می کند. و از آسیب سلولی محافظت می کند. همچنین برای سلامت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است .

برخی از مطالعات نشان می دهند که سطح ویتامین E سالم ممکن است عملکرد سلول های ایمنی محافظ مانند سلول های کشنده طبیعی (سلول های) NK را که به مبارزه با عفونت و بیماری کمک می کند ، بهبود بخشد.

مرغ و طیور

اسیدهای آمینه خاص ، که بلوک های سازنده پروتئین هستند ، نقش مهمی در بهبود و عملکرد سیستم ایمنی بدن بیماران کرونایی ایفا می کنند.

طیور ، از جمله مرغ و بوقلمون ، گلوتامین و آرژنین ، دو اسید آمینه که به بهبود کمک میکنند ، را در خود جای داده اند.

گلوتامین در مواقع استرس مانند بیماری و آسیب از سلول محافظت می کند. همزمان آرژنین به تولید کلاژن و بهبود زخم کمک می کند.

علاوه بر این ، آرژنین در زمان استرس ، آسیب و بیماری به سرعت تخلیه می شود. مصرف کافی این آمینو اسید اهمیت بیشتری پیدا می کند. از آنجا که کرونا یک بیماری فوق التهابی و استرس زاست، مصرف این اسید آمینه در قالب مکمل یا بوقلمون، به بهبود یافتگان کرونا توصیه میشود.

 

گوشت ارگانیک

گوشت های ارگانیک از جمله مغذی ترین غذاهایی هستند که می توانید بخورید. آنها دارای بسیاری از مواد مغذی حمایتی از جمله ویتامین A ، آهن ، روی ، ویتامین B و مس هستند که برای تولید بافت همبند و کلاژن آسیب دیده، مورد نیاز است.

ویتامین A ، که برای پاسخ مناسب سلول های ایمنی ضروری است ، به مهار سلول های التهابی کمک می کند و برای سلامت پوست و ترمیم بافتها بسیار مهم است .

علاوه بر این ، گوشت ارگانیک منبع عالی پروتئین است. که برای تسریع بهبودی بیماران کرونایی ضروری است.

 

سبزیجات چلیپایی

سبزیجات چلیپایی مانند گل کلم ، کلم بروکلی ، کلم بروکسل و کلم پیچ به خاطر فواید چشمگیر سلامتی خود مشهور هستند. آنها ممکن است به دلیل تنوع زیاد ویتامین ها ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها از بهبودی حمایت کنند.

سبزیجات چلیپایی حاوی گلوکوزینولات ها هستند. ترکیباتی که بدن شما به ایزوتیوسیانات ها تبدیل می کند. ثابت شده است که ایزوتیوسیانات ها با سرکوب التهاب ، فعال سازی سیستم ایمنی بدن و القاء مرگ در سلول های آلوده ، سلامت سیستم ایمنی را ارتقا می دهند.

بعلاوه ، این سبزیجات مجموعه ای از مواد مغذی که بدن شما در دوران نقاهت نیاز دارد ، مانند ویتامین C و ویتامین B در خود جای داده است. بنابراین جای دادن این دست از سبزیجات در رژیم غذایی بیماران مبتلا و بهبود یافتگان کرونا ضروری بنظر می رسد.

 

صدف

صدف مملو از مواد مغذی – به ویژه روی – است که ممکن است باعث بهبودی شود.

روی برای عملکرد سالم سیستم ایمنی بسیار مهم است. این ماده معدنی همچنین می تواند به بهبود سریع و بهبود زخم کمک کند.

فقط ۶ صدف متوسط ​​(۵۹ گرم) بیش از ۳۰۰ درصد از ارزش روزانه (DV) روی را تأمین می کند

 

سیب زمینی شیرین

خوردن غذاهای سالم و حاوی کربوهیدرات بالا ، مانند سیب زمینی شیرین ، برای بهبودی مهم است. کربوهیدراتها نه تنها انرژی مورد نیاز سلولهای شما را برای بهبودی ، بلکه آنزیمهایی مانند هگزوکیناز و سیترات سنتاز را نیز فراهم می کنند که به ترمیم آسیب ها کمک می کند.

در واقع ، مصرف ناکافی کربوهیدرات ممکن است روند بهبود را مختل کرده و به تأخیر بیندازد .

سیب زمینی شیرین منبع کربوهیدرات مغذی است که مملو از ترکیبات گیاهی ضد التهابی ، ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ویتامین C ، کاروتنوئیدها و منگنز است. که ممکن است پاسخ ایمنی را بهینه کرده و به بدن شما در بهبودی کمک کند .

 

راه های دیگر برای کمک به بهبود بدن شما

علاوه بر پیروی از رژیم غذایی سالم و مملو از غذاهای غنی از مواد مغذی ، سایر تغییرات در شیوه زندگی نیز به بهبود یافتگان کرونا توصیه می شود تا زودتر سلامت کامل خود را بدست بیاورند. و عوارض طولانی مدت آن ها را زمین گیر نکند.

استراحت هنگام بهبودی از بیماری بسیار ضروری است. به علاوه ، خواب کافی روند ترمیم بدن را تقویت می کند.

در حقیقت ، کمبود خواب ممکن است به عملکرد سیستم ایمنی بدن آسیب برساند. و بهبود را به تاخیر بیندازد .

همچنین هیدراتاسیون برای هر جنبه ای از التیام و بهبود مهم است.

علاوه بر این ، در طول ابتلا و هنگام بهبودی از بیماری باید از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید. سیگار کشیدن و نوشیدن می تواند بهبود را به تأخیر بیندازد.

کمبود روی و ویتامین B12 و A نیز ممکن است باعث کندی بهبودی شود. اگر نگران کمبود مواد مغذی هستید می توانید از مکمل ها و ویتامین ها استفاده کنید.

 

نتیجه نهایی

هنگام بهبودی از بیماری، باید بدن خود را با غذاهایی که دارای مواد مغذی بالا و ترکیباتی هستند که باعث بهبودی می شوند تغذیه کنید.

ماهی قزل آلا ، آجیل ، سبزیجات برگ سبز و چلیپایی، تخم مرغ، بوقلمون، گوشت ارگانیک، توت، صدف و سیب زمینی شیرین به بهبود یافتگان کرونا کمک می کند تا به سرعت سلامتی خود را بدست بیاورند. و بدون داشتن عوارض طولانی مدت، به زندگی عادی بازگردند.

استراحت زیاد ، هیدراته ماندن و اجتناب از سیگار کشیدن و الکل نیز برای بیماران و بهبود یافتگان کرونا بسیار ضروری ست.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *