دارو

بهترین داروهای گیاهی برای استرس و اضطراب

بهترین داروهای گیاهی برای استرس و اضطراب

اختصاصی فارمافوری: افراد مبتلا به اضطراب گاهی اوقات داروهای گیاهی را به عنوان جایگزینی برای داروهای تجویزی در نظر می گیرند. این امر ممکن است به این دلیل باشد که برخی از داروها، به عنوان مثال، بتا بلوکرها یا بنزودیازپین ها، می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای داشته باشند. مثلا بیش از حد بیمار را کسل و خواب آلود کنند. یا باعث وابستگی شوند. گیاهان زیادی در این رابطه به ما معری می شوند. اما بهترین داروهای گیاهی برای استرس و اضطراب کدامها هستند؟

 

یک نکته مهم

مهم است که قبل از کاهش یا قطع داروهای تجویزی با پزشک صحبت کنید. ولی مصرف این گیاهان نیز در کنار داروهای شما میتواند بسیار موثر و مفید باشد.

در اینجا، ما ۹ گیاه دارویی و مکمل را معرفی میکنیم که بهترین داروهای گیاهی برای کاهش استرس و کنترل اضطرابند.

 

بهترین داروهای گیاهی برای استرس و اضطراب

 

آشواگاندا

آشواگاندا به کاهش سطح استرس کمک میکند. و بر سیستم ها و هورمون هایی در بدن تأثیر می گذارند که پاسخ استرس فرد را تنظیم می کنند. این گیاه سابقه طولانی استفاده در طب سنتی هند یا آیورودا دارد.

یک کارآزمایی بالینی کوچک در سال ۲۰۱۹، اثربخشی آشواگاندا را برای استرس و اضطراب بررسی کرد.

این مطالعه ۸ هفته ای شامل ۵۸ شرکت کننده با استرس درک شده بود. هر شرکت کننده به طور تصادفی یکی از سه درمان را دریافت کرد: عصاره آشواگاندا در دوزهای ۲۵۰ میلی گرم (میلی گرم) در روز یا ۶۰۰ میلی گرم در روز، یا دارونما.

شرکت‌کنندگانی که آشواگاندا مصرف کردند هورمون استرس کورتیزول کمتری نسبت به گروه دارونما نشان دادند. آنها همچنین کیفیت خواب بهبود یافته را تجربه کردند.

شرکت‌کنندگانی که ۶۰۰ میلی‌گرم آشواگاندا مصرف کردند، سطح استرس را به میزان قابل‌توجهی کاهش دادند. با این حال، شرکت کنندگانی که دوز کمتری از آشواگاندا مصرف کردند، کاهش استرس را گزارش نکردند.

در مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۹، ۶۰ شرکت کننده با اضطراب خفیف، ۲۵۰ میلی گرم آشواگاندا یا دارونما به مدت ۶۰ روز دریافت کردند. کسانی که از این گیاه استفاده می کردند کاهش قابل توجهی در برخی از معیارهای اضطراب نشان دادند اما در برخی دیگر نه.

افراد می توانند آشواگاندا را به صورت مکمل مصرف کنند.(برای مشاهده و یا خرید محصول روی نام آن کلیک کنید.)

 

بابونه

بابونه گیاهی گلدار است که از نظر ظاهری شبیه به دیزی است. دو نوع بابونه وجود دارد که افراد می توانند از آنها به صورت دارویی استفاده کنند: بابونه رومی و بابونه آلمانی.

برخی افراد از بابونه به اشکال زیر برای کمک به کاهش استرس و اضطراب استفاده می کنند:

چای

استخراج کردن

تبلت

کرم پوست

یک کارآزمایی بالینی در سال ۲۰۱۶، اثربخشی و ایمنی بابونه را به عنوان یک درمان طولانی مدت برای اختلال اضطراب فراگیر (GAD) بررسی کرد.

 

همه ۹۳ شرکت کننده روزانه ۱۵۰۰ میلی گرم بابونه به مدت ۱۲ هفته دریافت کردند. برخی از آن ها در ۲۶ هفته بعد نیز به مصرف بابونه ادامه دادند، در حالی که بقیه به دارونما روی آوردند.

 

محققان مشاهده کردند که شرکت‌کنندگانی که مصرف بابونه را ادامه دادند، نسبت به افرادی که دارونما مصرف کردند کمتر دچار عود علائم GAD شدند. وقتی هم که عود رخ داد، علائم کمتر بود.

برخی از افراد ممکن است واکنش‌های آلرژیک به بابونه را تجربه کنند، به‌ویژه اگر نسبت به گیاهان زیر واکنش نشان می دهند:

ابروسیا

گل های داودی

گل همیشه بهار

دیزی

بابونه ممکن است با داروهای خاصی از جمله وارفارین رقیق‌کننده خون و داروی ضد رد سیکلوسپورین تداخل داشته باشد.

هرکسی که هر نوع دارویی مصرف می کند باید قبل از مصرف چای یا مکمل های بابونه با پزشک خود مشورت کند.

 

سنبل الطیب

سنبل الطیب گیاهی بومی اروپا و آسیا است. برای قرن‌ها، مردم از ریشه آن برای کمک به درمان مشکلات خواب، اضطراب و افسردگی استفاده کرده‌اند.

 

ریشه سنبل الطیب به اشکال زیر موجود است:

چای

تبلت

تنتور

تا به امروز، تنها چند مطالعه با کیفیت بالا در مورد اثرات سنبل الطیب انجام شده است. منبع معتبر مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه (NCCIH) بیان می کند که شواهد کافی برای تعیین اینکه آیا سنبل الطیب می تواند اضطراب یا افسردگی را کاهش دهد وجود ندارد.

مطالعات نشان می دهد که سنبل الطیب به طور کلی بی خطر است. با این حال، NCCIH  اشاره می کند که هیچ اطلاعاتی در مورد استفاده طولانی مدت و ایمن سنبل الطیب در گروه های زیر وجود ندارد:

زنان حامله

مادران شیرده

کودکان زیر ۳ سال

خوانندگان همچنین باید بدانند که سنبل الطیب ممکن است اثر خواب آور داشته باشد. مصرف این گیاه با الکل یا داروهای آرام بخش به این اثر می افزاید و می تواند خطرناک باشد.

 

اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاهی گلدار از خانواده نعناع است. بسیاری از افراد از اسطوخودوس برای کمک به آرام کردن اعصاب و کاهش اضطراب استفاده می کنند.

 

افراد ممکن است از اسطوخودوس به روش های زیر استفاده کنند:

درست کردن چای از برگ

استفاده از روغن در رایحه درمانی

مخلوط کردن اسانس با روغن پایه برای ماساژ

اضافه کردن روغن یا گل به حمام

 

اسانس اسطوخودوس (LEO) حاوی مواد شیمیایی به نام ترپن است. نتایج یک مقاله در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که دو مورد از این ترپن‌ها به نام‌های لینالول و لینالیل استات ممکن است اثر آرام‌بخشی بر گیرنده‌های شیمیایی در مغز داشته باشند.

این بررسی نشان می دهد که LEO ممکن است یک درمان کوتاه مدت موثر برای اختلالات اضطرابی باشد.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *