بهترین مکمل ها

بهترین مکمل ها برای کاهش فشار خون

بهترین مکمل ها برای کاهش فشار خون

بهترین مکمل ها برای کاهش فشار خون. فشار خون بالا یک مشکل رایج است. فرد می تواند فشار خون خود را با پیروی از یک رژیم غذایی سالم، ورزش و اجتناب از سیگار کاهش دهد. آیا مصرف مکمل های غذایی از جمله ویتامین ها، مواد معدنی یا گیاهان نیز می تواند کمک کننده باشد؟

با توجه به داده های انجمن قلب آمریکا (AHA)، تقریبا نیمی از بزرگسالان در ایالات متحده دارای فشار خون بالا هستند که فشار خون نیز نامیده می شود.

ابتلا به فشار خون بالا خطر نارسایی قلبی، حملات قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد.

داشتن یک سبک زندگی سالم می تواند فشار خون را کاهش دهد. شامل مصرف یک رژیم غذایی سالم و کم نمک، ورزش منظم، حفظ وزن مناسب، سیگار نکشیدن و محدود کردن مصرف الکل می شود. برای برخی افراد، پزشکان داروهایی را نیز توصیه می کنند که فشار خون را کاهش می دهند.

طبق اطلاعات برخی منابع، درمان های طبیعی و مکمل های غذایی می توانند به کاهش فشار خون کمک کنند. آیا این مکمل ها کار می کنند و ایمن هستند؟

در این مقاله، تحقیقات مربوط به مکمل‌ها برای کاهش فشار خون، بررسی اثربخشی، خطرات و جایگزین‌های آنها را بررسی می‌کنیم.

آیا مکمل ها کار می کنند؟

فرد باید قبل از مصرف مکمل های کاهش فشار خون با پزشک خود صحبت کند.

برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های خاص می توانند به کاهش فشار خون کمک کنند. با این حال، اکثر مطالعات مربوطه کیفیت پایینی داشته و یا شامل حجم نمونه کوچکی بوده است.

پزشکان به طور معمول مکمل ها را برای فشار خون بالا توصیه نمی کنند. به گفته  انجمن قلب آمریکا ، “هیچ قرص، ویتامین یا نوشیدنی خاصی وجود ندارد که بتواند جایگزین داروهای تجویزی و اصلاح شیوه زندگی شود.”

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند قبل از مصرف هر مکملی برای کاهش فشار خون با پزشک مشورت کنید زیرا مکمل ها ممکن است آنطور که تبلیغ می شود عمل نکنند و برخی می توانند فشار خون را افزایش دهند.

بخش‌های زیر به شواهد پشت برخی مکمل‌های رایجی که افراد برای کاهش فشار خون مصرف می‌کنند، نگاه می‌کند.

پتاسیم

پتاسیم یک ماده معدنی است که نقش کلیدی در تنظیم فشار خون دارد. وقتی نمک یا سدیم زیاد در غذا فشار خون فرد را افزایش می دهد، پتاسیم سدیم را از بدن پاک می کند.

سدیم باعث فشار خون بالا می شود زیرا کلیه ها را از دفع موثر آب از بدن باز می دارد. حمل آب اضافی منجر به افزایش فشار خون می شود.

پتاسیم از دو طریق به کاهش فشار خون کمک می کند :

باعث می شود بدن از سدیم بیشتری در ادرار خلاص شود

با شل کردن دیواره رگ های خونی

نویسندگان یک بررسی در سال ۲۰۱۷ گزارش دادند که مکمل های پتاسیم می توانند به کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک کمک کنند.

این تأثیر در افرادی که رژیم‌های غذایی با سدیم بالا داشتند، افرادی که قبل از مطالعه دریافت پتاسیم کم داشتند و افرادی که داروهای فشار خون مصرف نمی‌کردند، قوی‌تر بود.

با این حال، مکمل های پتاسیم می تواند برای افراد مبتلا به اختلالات کلیوی مضر باشد. مانند هر مکمل دیگری، ایده خوبی است که قبل از استفاده از مکمل پتاسیم با پزشک مشورت کنید.

انجمن ملی قلب برای کمک به مدیریت فشار خون، خوردن غذاهای پر پتاسیم را توصیه می کند. شامل:

زردآلو خشک

اسفناج

گوجه فرنگیها

آووکادوها

قارچ

آلو یا آب آلو

ماست یا شیر بدون چربی یا کم چرب

منیزیم

منیزیم یکی دیگر از مواد معدنی است که نقش مهمی در تنظیم فشار خون دارد. از بسیاری از فرآیندهای بدن، از جمله عملکرد عضلانی و عصبی، سیستم ایمنی و سنتز پروتئین پشتیبانی می کند.

نویسندگان یک بررسی  در سال ۲۰۱۶، پس از تجزیه و تحلیل نتایج ۳۴ کارآزمایی، به این نتیجه رسیدند که مکمل‌های منیزیم می‌توانند فشار خون را کاهش دهند. آنها می گویند که مصرف ۳۰۰ میلی گرم منیزیم در روز به مدت ۱ ماه ممکن است سطح منیزیم را به اندازه کافی برای کاهش فشار خون بالا افزایش دهد.

مقدار توصیه شده رژیم غذایی منیزیم برای بزرگسالان ۳۱۰-۴۲۰ میلی گرم است.

با توجه به دفتر مکمل های غذایی (ODS)، رژیم غذایی غنی از منیزیم ممکن است خطر سکته مغزی، بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ را کاهش دهد.

غذاهای غنی از منیزیم عبارتند از:

بادام ها

اسفناج

کاشوبادام هندی

بادام زمینی

لوبیا سیاه

آووکادوها

سیب زمینیها

برنج قهوه ای

ماست بدون چربی یا کم چرب

فیبر رژیمی

فیبر غذایی برای حفظ سلامت قلب و روده مهم است. خوردن فیبر غذایی کافی می تواند به کاهش موارد زیر منجر شود:

سطح کلسترول

فشار خون

خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی

یک بررسی سال ۲۰۱۸ گزارش می دهد که برخی از مکمل های فیبر رژیمی ممکن است فشار خون دیاستولیک و سیستولیک را کاهش دهند. نتایج یک بررسی در سال ۲۰۰۵ نشان می دهد که مکمل رژیم غذایی با حدود ۱۲ گرم فیبر در روز می تواند به کاهش فشار خون به میزان کمی کمک کند.

سازمان غذا و دارو (FDA) مصرف ۲۵ گرم فیبر در روز را توصیه می کند و توجه داشته باشید که اکثر مردم در ایالات متحده این مقدار را نمی خورند.

افزودن مقدار زیادی از غذاهای سالم با فیبر بالا به رژیم غذایی می تواند کمک کننده باشد و مکمل های فیبر می توانند جایگزین خوبی باشند.

اسید فولیک

فشار خون بالا می تواند به ویژه در دوران بارداری مضر باشد، زمانی که پزشکان آن را فشار خون بارداری می نامند. اگر خانمی برای این موضوع درمان نشود، می تواند منجر به عوارضی مانند پره اکلامپسی، سکته مغزی، زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد شود.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که مصرف مکمل های حاوی اسید فولیک خطر ابتلا به فشار خون بارداری و پره اکلامپسی را کاهش می دهد.

اسید فولیک یک ویتامین B است و دریافت کافی از این ویتامین در دوران بارداری می تواند به جلوگیری از ناهنجاری های هنگام تولد کمک کند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)  توصیه می کند که زنانی که ممکن است باردار شوند ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک در روز مصرف کنند.

بسیاری از ویتامین های دوران بارداری حاوی اسید فولیک هستند که به عنوان یک مکمل مستقل نیز موجود است.

در افرادی که باردار نیستند، محققان هنوز تعیین نکرده اند که آیا اسید فولیک بر فشار خون بالا تأثیر دارد یا خیر.

کوآنزیم Q10

کوآنزیم Q10 (CoQ10) یک ماده طبیعی است که در بدن وجود دارد و نقش مهمی در شیمی سلول دارد. به سلول ها در تولید انرژی کمک می کند.

برخی از دانشمندان معتقدند که این مکمل با عمل به عنوان یک آنتی اکسیدان و جلوگیری از تشکیل رسوبات چربی در رگ ها می تواند فشار خون را کاهش دهد.

با این حال شواهد موجود نشان می دهد که CoQ10 احتمالاً تأثیر معنی داری بر فشار خون ندارد. همچنین، تحقیقات در مورد فواید بیماری قلبی بی نتیجه بوده است.

یک بررسی در سال ۲۰۱۶ نشان داد که مصرف مکمل‌های CoQ10 در مقایسه با دارونما تأثیر قابل‌توجهی بر فشار خون ندارد. محققان به این نتیجه رسیدند که تعیین قطعی اثرات مستلزم مطالعات خوب انجام بیشتر است.

سایر مکمل ها

به گفته مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه، چندین مکمل دیگر ممکن است به کاهش فشار خون کمک کنند، از جمله:

کاکائو

سیر

دانه کتان

چای سبز یا سیاه

پروبیوتیک ها

روزل (Hibiscus sabdariffa)

روغن ماهی یا سایرین که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند

با این حال، نویسندگان خاطرنشان می‌کنند که شواهد در مورد اثرات این مکمل‌ها محدود است و ممکن است فشار خون را فقط اندکی کاهش دهند.

از چه چیزی باید اجتناب کرد

مردم باید نسبت به هر ادعایی که یک مکمل می تواند فشار خون بالا را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، محتاط باشند.

قبل از مصرف هر مکمل غذایی با پزشک مشورت کنید. برخی از آنها می توانند اثرات نامطلوبی داشته باشند و ممکن است با داروها از جمله داروهای فشار خون بالا تداخل داشته باشند.

پزشک می تواند در مورد فواید و عوارض جانبی احتمالی توصیه کند و ممکن است مارک قابل اعتمادتری را توصیه کند.

فرد مبتلا به فشار خون بالا از اجتناب از موادی که می تواند فشار خون را افزایش دهد، سود می برد، از جمله:

الکل

کافئین

داروهای ضد بارداری خوراکی

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا NSAID ها مانند ایبوپروفن

کورتیکواستروئیدهای سیستمیک

داروهای ضد افسردگی

برخی از داروهای ضد روان پریشی

جایگزین، گزینه ها

در بیشتر موارد فشار خون بالا قابل پیشگیری و کنترل است. افراد اغلب می توانند فشار خون خود را با موارد زیر مدیریت کنند:

مصرف کمتر سدیم

خوردن چربی کمتر به خصوص چربی اشباع شده

داشتن یک رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات تازه

فعال بودن بدنی

اجتناب از سیگار کشیدن

درمان آپنه خواب، در صورت وجود

اگر این تغییرات کافی نباشد، پزشک ممکن است مصرف داروهایی را توصیه کند که به کاهش فشار خون کمک می کند.

خلاصه

فشار خون بالا یک مشکل رایج است. برخی شواهد علمی نشان می دهد که برخی مکمل ها از جمله پتاسیم، منیزیم و اسید فولیک می توانند فشار خون را کاهش دهند.

با این حال، سازمان‌های رسمی تغییر سبک زندگی و در صورت لزوم مصرف داروهای ضد فشار خون را به جای آن توصیه می‌کنند.

قبل از مصرف هر گونه مکمل غذایی با پزشک مشورت کنید.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *