بیماری ها, خانواده سالم

جراحی آب مروارید و دژنراسیون ماکولا

جراحی آب مروارید و دژنراسیون ماکولا

اگر فردی تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گیرد، بر خطر ابتلا یا پیشرفت دژنراسیون ماکولا تأثیری نخواهد داشت.

دژنراسیون ماکولا یا تباهی لکه زرد، عارضه ای است که ماکولای چشم را تحت تاثیر قرار می دهد. این بخش مرکزی شبکیه حساس به نور را تحت تاثیر قرار می دهد و بینایی مرکزی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

آب مروارید یکی دیگر از اختلالات چشمی است که می تواند بینایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. مقایسه بین این دو شرط را اینجا بخوانید.

تنها راه درمان لنزهای کدر، جراحی آب مروارید است. در حال حاضر هیچ درمانی برای تباهی لکه زرد وجود ندارد، اما جراحی آب مروارید ممکن است فوایدی برای بینایی فرد داشته باشد.

در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که آیا جراحی آب مروارید برای افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا بی خطر است یا خیر. ما همچنین بررسی می کنیم که آیا می تواند وضعیت را بدتر کند و به کاهش بینایی کمک کند.

دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد)

تباهی لکه زرد، یک علت شایع از دست دادن بینایی در افراد مسن است که تقریباً ۱.۸ میلیون نفر در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد.

افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

مشکلات دیدن اشیا

اعوجاج در بینایی، مانند خطوط مستقیم که موج دار به نظر می رسند

توانایی ضعیف برای دیدن رنگ

یک نقطه سیاه در مرکز دید آنها

دژنراسیون ماکولا اشکال خشک و مرطوب دارد.

جراحی آب مروارید و دژنراسیون ماکولا

یک بررسی سال ۲۰۱۷ بیان می‌کند که در آن زمان داده‌های کافی برای نتیجه‌گیری اینکه آیا جراحی آب مروارید در افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا مضر است یا خیر وجود نداشت.

با این حال، طبق آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا (AAO)، انجام جراحی آب مروارید بر خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا تأثیری ندارد. موسسه ملی چشم همچنین بیان می کند که جراحی آب مروارید باعث پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا نمی شود.

یک کارآزمایی بالینی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده در سال ۲۰۲۲ شامل ۱۱۹۵ شرکت‌کننده که تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گرفتند، در یک پیگیری ۱۰ ساله نشان داد که جراحی بر خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا تأثیری ندارد.

مطالعه دیگری در سال ۲۰۲۲ شامل ۱۱۱ شرکت کننده فنلاندی به این نتیجه رسید که هیچ دلیلی برای به تاخیر انداختن این جراحی در افراد مبتلا به نوع مرطوب دژنراسیون ماکولا وجود ندارد.

آیا دژنراسیون ماکولا بینایی را بهبود می بخشد؟

جراحی آب مروارید می تواند با از بین بردن تیرگی عدسی به دلیل آب مروارید به نور بیشتری وارد چشم شود، اما نمی تواند از دست دادن بینایی مرکزی به دلیل دژنراسیون ماکولا را بازگرداند.

این جراحی تنها در صورتی بینایی فرد را بهبود می بخشد که آب مروارید بینایی وی را مختل کند. در برخی از افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا پیشرفته، شبکیه چشم آنقدر آسیب دیده است که جراحی آب مروارید باعث بهبود بینایی نمی شود.

تشخیص

پزشکان تباهی لکه زرد را از طریق معاینه چشم تشخیص می دهند. آنها همچنین ممکن است آزمایشی به نام توموگرافی انسجام نوری را برای گرفتن عکس از داخل چشم توصیه کنند.

این معاینه به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا فرد برای جراحی برداشتن آب مروارید مناسب است یا خیر. تعیین علت اصلی کاهش بینایی نیز بسیار مهم است. اگر از دست دادن بینایی یک فرد عمدتاً به دلیل دژنراسیون شدید ماکولا باشد، جراحی آب مروارید ممکن است کمک چندانی به آن نکند، اما می تواند شرایط را روشن تر کند.

نحوه عمل جراحی آب مروارید

دو نوع جراحی آب مروارید وجود دارد: برش کوچک و خارج کپسول.

جراحی با برش کوچک شامل وارد کردن یک پروب کوچک به داخل چشم از طریق یک برش کوچک قرنیه است. این کاوشگر با انتشار امواج اولتراسوند به شکستن عدسی آسیب‌دیده کمک می‌کند و استخراج آن را از طریق مکش آسان‌تر می‌کند.

جراحی اکستراکپسولار به یک برش کوچکتر در قرنیه نیاز دارد که به جراح این امکان را می دهد تا هسته لنز را به صورت یک تکه خارج کند.

صرف نظر از تکنیک، جراح عدسی طبیعی چشم را با یک لنز پلاستیکی داخل چشمی جایگزین می کند.

درمان دژنراسیون ماکولا

جراحی آب مروارید نمی تواند تباهی لکه زرد را درمان یا درمان کند. فرد ممکن است از استفاده از عینک و وسایل کمک بینایی سود ببرد. ببینید چه نوع عینکی می تواند کمک کننده باشد.

در حال حاضر هیچ درمانی برای تباهی لکه زرد خشک وجود ندارد، اما برخی شواهد نشان می‌دهند که مصرف مکمل‌ها با برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی ممکن است به کند کردن پیشرفت بیماری کمک کند.

درمان تباهی لکه زرد مرطوب شامل تزریق ضد فاکتور رشد اندوتلیال عروقی است که می تواند تعداد عروق خونی جدید در شبکیه را کاهش دهد و نشت را محدود کند. جراحی لیزر همچنین می تواند به کاهش رگ های خونی و جلوگیری از نشت مایع در برخی افراد کمک کند.

خلاصه

دژنراسیون ماکولا عارضه ای است که بینایی مرکزی را تحت تأثیر قرار می دهد. در حال حاضر هیچ درمانی برای شایع ترین شکل دژنراسیون ماکولا وجود ندارد.

جراحی آب مروارید بر خطر ابتلا به تباهی لکه زرد در فرد تأثیری نخواهد داشت. اگرچه این جراحی دژنراسیون ماکولا را درمان نمی کند، اما اگر آب مروارید علت اصلی مشکلات بینایی باشد، ممکن است به بهبود بینایی فرد کمک کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *