بیماری ها, دارو, عوارض دارویی

درمان یبوست با منیزیم سیترات؟

درمان یبوست

اختصاصی فارمافوری: یبوست موضوعی گسترده است و اکثر مردم در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. بسیاری از مردم از محصولات منیزیم، از جمله سیترات منیزیم، برای درمان یبوست استفاده می کنند.

قبل از مصرف سیترات منیزیم، ضروری است که فرد عملکرد، عوارض جانبی و تداخلات آن با سایر مواد را بداند.

مواقعی وجود دارد که سیترات منیزیم ممکن است بهترین گزینه برای درمان یبوست نباشد و انتخاب جایگزین های دیگر ممکن است به جلوگیری از هر گونه عارضه کمک کند.

 

علت اصلی یبوست چیست؟

سیترات منیزیم یکی از مواد تشکیل دهنده برخی ملین ها است.

یبوست زمانی است که فرد کمتر از سه بار در هفته دفع مدفوع داشته باشد. مدفوع معمولا سفت، خشک یا توده ای است و دفع آن ممکن است سخت یا دردناک باشد.

در بسیاری از موارد، رسیدگی به علت اصلی یبوست ممکن است نیاز به داروها از جمله سیترات منیزیم را کاهش دهد. از جمله رژیم غذایی کم فیبر، بی حرکتی، کم آبی یا بیماری های پزشکی.

 

سیترات منیزیم چطور به بهبود یبوست کمک می کند؟

ترکیباتی مانند سیترات منیزیم با کشیدن آب به داخل روده عمل می کنند. این آب با مدفوع خشک ترکیب می شود و دفع آن را آسان تر می کند. داروهایی که به این شکل عمل می کنند، ملین اسمزی نامیده می شوند.

 

آیا استفاده از سیترات منیزیم بی خطر است؟

سیترات منیزیم به طور کلی برای بزرگسالانی که هیچ مشکلی برای سلامتی ندارند و فقط هر از گاهی از آن استفاده می کنند بی خطر است.

از آنجایی که سیترات منیزیم آب را از نواحی دیگر بدن به داخل روده می کشد، افرادی که از آن استفاده می کنند باید مقدار زیادی آب همراه با آن بنوشند. آنها همچنین باید در طول روز مایعات بیشتری بنوشند تا از کم آبی بدن جلوگیری کنند.

منیزیم برای درمان یبوست مزمن یا یبوست که نیاز به درمان مداوم دارد، انتخاب خوبی نیست. استفاده زیاد از آن می تواند منجر به کم آبی بیش از حد و عدم تعادل الکترولیت شود.

پزشکان اغلب قبل از جراحی از دوزهای بالاتر سیترات منیزیم به عنوان پاک کننده روده بزرگ استفاده می کنند. اگر فردی بیش از حد از این ترکیب استفاده کند می تواند تأثیر قدرتمندی داشته باشد. هنگام مصرف سیترات منیزیم، ضروری است دستورالعمل های سازنده را به دقت بخوانید.

 

عوارض جانبی

سیترات منیزیم ممکن است باعث گرفتگی معده شود.

سیترات منیزیم ممکن است به درمان یبوست کمک کند، اما ممکن است عوارض جانبی کمی نیز ایجاد کند. عوارض جانبی معمول استفاده از سیترات منیزیم عبارتند از:

گرفتگی معده یا احساس حباب در معده

گاز روده

حالت تهوع یا استفراغ

سطوح بالای منیزیم

تغییرات در سایر الکترولیت های خون مانند سدیم، کلسیم یا پتاسیم

هنگامی که مدفوع از روده بزرگ خارج می شود، این احتمال نیز وجود دارد که شل یا آبکی باشد. اسهال پس از مصرف سیترات منیزیم شایع است. این عوارض جانبی معمولاً خفیف هستند و برای افراد سالم خطر جدی ایجاد نمی کنند.

نوشیدن الکل همراه با سیترات منیزیم ممکن است اسهال و سایر عوارض روده ای را بدتر کند.

 

چه کسانی باید از سیترات منیزیم اجتناب کنند؟

سیترات منیزیم ممکن است با داروها، از جمله آنتی بیوتیک های خاص و داروهایی که پزشکان برای کاهش غلظت کلسیم در ادرار تجویز می کنند، مانند پتاسیم یا فسفات سدیم تداخل داشته باشد.

افرادی که رژیم های کم سدیم یا محدود سدیم دارند نیز باید از مصرف سیترات منیزیم اجتناب کنند.

سیترات منیزیم همچنین می تواند توانایی بدن در جذب برخی داروها را کاهش دهد. افرادی که هر دارویی مصرف می کنند باید قبل از استفاده از سیترات منیزیم با پزشک خود صحبت کنند.

شخصی که خونریزی مقعدی دارد نباید از سیترات منیزیم استفاده کند.

گروه های زیر نیز نباید از سیترات منیزیم استفاده کنند:

انسداد در روده بزرگ یا معده

بیماری های قلبی یا عضلات آسیب دیده قلب

اختلالات عمده کلیوی

سطوح بالای منیزیم یا پتاسیم

سطوح پایین کلسیم

افراد مبتلا به بیماری باید قبل از استفاده از سیترات منیزیم با پزشک خود صحبت کنند تا مطمئن شوند که استفاده از آن بی خطر است.

استفاده از منیزیم برای موارد جزئی یا گاه به گاه یبوست بی خطر است. اما برای استفاده طولانی مدت بی خطر نیست. هر کسی که دوره های مزمن و طولانی مدت یبوست را تجربه می کند باید از سیترات منیزیم اجتناب کند.

استفاده منظم از سیترات منیزیم ممکن است باعث وابستگی بدن به آن شود و دفع مدفوع بدون استفاده از ملین را برای فرد مشکل کند. هر فرد مبتلا به یبوست مزمن باید با پزشک خود صحبت کند تا راه حل های طولانی مدت برای علائم خود بیابد.

 

برای درمان یبوست چه مقدار سیترات منیزیم باید استفاده کرد؟

سیترات منیزیم یک ماده فعال در بسیاری از ملین های بدون نسخه (بدون نسخه) است. محلول های خوراکی مایع بدون هیچ ماده فعال دیگری ممکن است برای درمان یبوست بهترین باشد.

دوزها بر اساس مارک یا غلظت سیترات منیزیم در بطری متفاوت است. همیشه دوز را دنبال کنید و دستورالعمل های روی برچسب را به دقت بخوانید.

هنگام مصرف سیترات منیزیم ضروری است محلول را با آب مخلوط کنید و آب اضافی بنوشید. دوز را با حداقل ۴ تا ۸ اونس آب مخلوط کنید و چند لیوان آب اضافی در طول روز بنوشید. این ممکن است به جبران مایعاتی که بدن از طریق مدفوع از دست می دهد کمک کند.

دوزهای بسیار بالای منیزیم می تواند باعث مسمومیت منیزیمی  شود، بنابراین همیشه طبق دستورالعمل استفاده کنید.

همیشه قبل از دادن سیترات منیزیم یا هر ملین دیگر به کودکان با پزشک مشورت کنید. مادران باردار یا شیرده باید در مورد دوز صحیح با پزشک یا داروساز خود صحبت کنند. پزشکان ممکن است داروها یا مکمل های دیگری را برای کمک به علائم توصیه کنند.

 

جایگزین های سیترات منیزیم

به غیر از استفاده از سیترات منیزیم برای رفع یبوست، افراد می توانند موارد زیر را امتحان کنند:

استفاده از هیدروکسید منیزیم

هیدروکسید منیزیم یکی از مواد تشکیل دهنده محصولات بدون نسخه مانند شیر منیزیا است. همچنین برای کمک به نرم شدن مدفوع و تحریک حرکات روده، آب را به داخل روده می کشد.

مردم همچنین از هیدروکسید منیزیم برای کاهش اسید معده و درمان سایر علائم گوارشی مانند سوزش سر دل یا ناراحتی معده استفاده می کنند.

 

نوشیدن نمک اپسوم

نمک اپسوم همچنین به عنوان سولفات منیزیم شناخته می شود. مانند سایر اشکال منیزیم، نوشیدن نمک محلول اپسوم آب را به روده می کشد و مدفوع را نرم می کند. با این حال، اگر مقدار مناسب نمک اپسوم در آب حل نشود، می تواند منجر به تحریک شود. مهم است که میزان آب مصرفی را بررسی کنید و دستورالعمل ها را به درستی دنبال کنید.

 

افزایش مصرف فیبر

افزایش مصرف فیبر به درمان یبوست کمک می کند.

افرادی که به دلیل بیمارهای پزشکی یا عدم تحمل قادر به مصرف منیزیم نیستند، می توانند فیبر محلول را امتحان کنند. فیبر محلول به مدفوع حجم می دهد و به آن کمک می کند تا از روده ها عبور کند.

افراد می توانند از بین انواع مکمل های فیبر بدون نسخه که بسیاری از آنها حاوی فیبر از منابع گیاهی مانند پوسته پسیلیوم، گلوکومانان یا جوانه گندم هستند، یکی را انتخاب کنند.

افرادی که گهگاه یبوست را تجربه می کنند، اغلب می توانند علائم خود را با افزایش مقدار فیبر مصرفی خود بهبود بخشند. منابع سالم فیبر عبارتند از:

غلات سبوس دار و پاستا

میوه ها و سبزیجات

لوبیا و حبوبات

آلو

 

افراد همچنین می توانند روش های زیر را برای رفع یبوست امتحان کنند:

پلی اتیلن گلیکول (میرالاکس)

لاکتولوز

بیزاکودیل (Dulcolax)

سنا

جلوگیری از یبوست

در حالی که سیترات منیزیم ممکن است یک راه کارآمد برای تسکین سریع یبوست باشد، اما راه حل طولانی مدتی نیست. انجام چند اقدام برای جلوگیری از ایجاد یبوست می تواند بهترین راه برای جلوگیری از علائم بعدی و کاهش نیاز به داروهایی مانند سیترات منیزیم باشد.

 

برخی از نکات برای کمک به پیشگیری از یبوست به طور طبیعی عبارتند از:

داشتن یک رژیم غذایی غنی از غذاهای کامل و طبیعی، از جمله انواع میوه ها و سبزیجات

افزودن فیبر بیشتر به رژیم غذایی، چه از طریق غذا یا مکمل های فیبر طبیعی

نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز برای جلوگیری از کم آبی که می تواند منجر به یبوست شود

ورزش منظم برای حفظ حرکت روده ها

 

چشم انداز

اکثر مردم هر از گاهی یبوست را تجربه می کنند و معمولاً باعث نگرانی نمی شود. به طور کلی مصرف سیترات منیزیم برای یبوست های گاه به گاه اشکالی ندارد و معمولاً به سرعت عمل می کند.

با این حال، مردم هرگز نباید از سیترات منیزیم برای درمان یبوست مزمن استفاده کنند. افراد مبتلا به یبوست مکرر باید با پزشک خود صحبت کنند.

هرکسی که عوارض جانبی ناشی از سیترات منیزیم را تجربه می‌کند، یا متوجه می‌شود که این سیترات برایشان مؤثر نیست، باید با پزشک خود تماس بگیرند تا در مورد درمان‌های جایگزین صحبت کنند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *