بیماری ها, سبک زندگی

ده افسانه در مورد افسردگی

ده افسانه در مورد افسردگی

ده افسانه در مورد افسردگی. افسانه های زیادی در مورد افسردگی وجود دارد، از جمله اینکه این یک عارضه واقعی نیست یا اینکه فقط افراد خاصی را تحت تاثیر قرار می دهد. این افسانه‌ها علاوه بر دلسرد کردن مردم از جستجوی کمک، به بدنامی پیرامون این بیماری کمک می‌کنند.

در سال ۲۰۲۰، حدود ۸.۴٪  از همه بزرگسالان در ایالات متحده حداقل یک دوره افسردگی اساسی را تجربه کردند. این امر آن را به یکی از شایع ترین شرایط سلامت روان در ایالات متحده تبدیل می کند.

با وجود این، افسانه‌های زیادی درباره افسردگی وجود دارد. این بیشتر به دلیل علم قدیمی و همچنین تصورات غلط فرهنگی و اجتماعی در مورد این بیماری است.

این مقاله برخی از رایج ترین افسانه های مربوط به افسردگی را مورد بحث قرار می دهد، توضیح می دهد که چرا آنها گمراه کننده هستند، و حقایق را از داستان جدا می کند.

افسردگی یک عارضه واقعی نیست

برخی افراد افسردگی را با این ادعا که یک وضعیت پزشکی واقعی نیست، بی اعتبار می کنند و معتقدند که انتخابی است که شخص انجام می دهد یا نتیجه یک ویژگی شخصیتی است.

برخی افراد نیز به افسردگی به عنوان نوعی غم و اندوه یا خود ترحم نگاه می کردند تا یک وضعیت سلامت روانی قابل تشخیص و درمان.

حقایق

افسردگی وضعیتی است که کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DSM-5)  آن را تشریح می کند. این شامل علائم عاطفی و جسمی است.

برای دریافت تشخیص افسردگی، فرد باید معیارهای مندرج در دفترچه راهنما را داشته باشد. اینها شامل داشتن علائمی است که حداقل به مدت ۲ هفته ادامه می یابد و می تواند به طور قابل توجهی نحوه تفکر، احساس و عمل شخص را تغییر دهد.

بنابراین، افسردگی معادل غم و اندوه ساده یا خود تاسف نیست. پزشکان افسردگی را با ترکیبی از عوامل بیولوژیکی، محیطی و روانی مرتبط می دانند.

بیش از ۸ نفر از ۱۰۰ بزرگسال  در ایالات متحده حداقل یک دوره افسردگی شدید را در سال ۲۰۲۰ تجربه کردند که باعث آسیب شدید آنها شد.

دارو درمانی بهترین درمان است

داروهای ضد افسردگی می توانند نحوه استفاده مغز از مواد شیمیایی که خلق و خو و استرس را مدیریت می کنند را بهبود بخشند و پزشکان اغلب آنها را برای کمک به درمان افسردگی تجویز می کنند.

برخی افراد بر این باورند که مصرف داروهای ضد افسردگی بهترین یا موثرترین راه برای درمان افسردگی است.

همچنین این یک باور رایج است که فرد برای جلوگیری از علائم افسردگی باید تا آخر عمر از داروهای ضد افسردگی استفاده کند.

حقایق

داروهای ضد افسردگی درمان افسردگی نیستند و برای همه یا در هر موقعیتی موثر نیستند. در واقع، پزشکان معمولاً داروهای ضد افسردگی  را در کنار روان درمانی و تغییر سبک زندگی تجویز می کنند.

علاوه بر این، در حالی که درست است که برخی از افراد مبتلا به افسردگی سال‌ها برای مدیریت علائم خود داروهای ضدافسردگی مصرف می‌کنند، پزشکان به ندرت داروهای ضد افسردگی را برای مادام العمر تجویز می‌کنند.

به طور معمول چندین هفته طول می کشد تا داروهای ضد افسردگی شروع به کار کنند. توجه به این نکته ضروری است که برای افرادی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند، قطع ناگهانی مصرف آنها بی خطر نیست. این به دلیل خطر عوارض جانبی ناشی از قطع برخی داروها است.

اکثر مردم با پزشک یا متخصص سلامت روان خود برنامه ای برای کاهش تدریجی دوز خود دارند. این روش کاهش پس از برطرف شدن علائم فرد، عمل رایجی است.

معمولاً این پس از مصرف دارو به مدت حداقل ۶ ماه است.

ضربه باعث افسردگی می شود

برخی از مردم بر این باورند که افسردگی همیشه ناشی از یک رویداد آسیب زا است.

حقایق

تروما می تواند یک عامل خطر یا محرک بالقوه افسردگی باشد.

علت واحدی برای افسردگی وجود ندارد و اغلب به دلیل ترکیبی از عوامل مختلف رخ می دهد.

همچنین، همه کسانی که یک رویداد آسیب زا را تجربه می کنند، به افسردگی مبتلا نمی شوند. این وضعیت همچنین زمانی ایجاد می‌شود که به نظر می‌رسد همه چیز در زندگی شخصی خوب پیش می‌رود.

افسردگی بخشی از بزرگ شدن است

نوجوانی می تواند دوران سختی از نظر عاطفی، اجتماعی و فیزیولوژیکی باشد. علائم افسردگی می تواند شبیه به اثرات دوران نوجوانی باشد. که شامل پرخوابی، تحریک پذیری، بدبینی و اضطراب است.

ممکن است باعث شود برخی افراد باور کنند که افسردگی تنها بخشی از گذار یک فرد به بزرگسالی است.

حقایق

نوجوانان میزان بالایی از افسردگی را تجربه می کنند. تخمین زده می شود ۱۷٪  نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله ایالات متحده حداقل یک دوره افسردگی اساسی را در سال ۲۰۲۰ تجربه کرده اند.

با این حال، درست مانند موارد بزرگسالان، بین غمگینی معمولی نوجوانان و افسردگی تفاوت وجود دارد. به طور معمول، اگر غم و اندوه، عصبانیت و عدم لذت در چیزهایی که نوجوان قبلاً از آن لذت می برد برای مدت طولانی ادامه یابد، پزشک ممکن است شروع به مشکوک شدن نوجوان به افسردگی کند.

این بدان معناست که هر نوجوان بداخلاق لزوماً افسرده نیست و افسردگی یک مراسم گذری یا یک رویداد زیستی نیست که فرد باید برای رسیدن به بزرگسالی آن را پشت سر بگذارد.

با این حال، نوجوانانی که علائمی مانند کاهش خلق و خوی مداوم و مشکل در کنار آمدن با نیازهای مدرسه را نشان می‌دهند، ممکن است بخواهند در اسرع وقت با صحبت با یک بزرگسال یا پزشک کمک بگیرند.

افسردگی فقط زنان را تحت تاثیر قرار می دهد

این مقاله از اصطلاحات «مذکر»، «مونث» یا هر دو برای اشاره به جنسیت تعیین شده در بدو تولد استفاده می‌کند.

کلیشه های فرهنگی و اجتماعی این افسانه را حفظ کرده اند که مردان به افسردگی مبتلا نمی شوند یا نباید. در نتیجه، بسیاری از مردم برای مدت طولانی افسردگی مردانه را نادیده گرفته اند.

حقایق

هر کسی ممکن است افسردگی را تجربه کند. با این حال، افسردگی ممکن است علائم متفاوتی در مردان و زنان داشته باشد و عوامل مختلفی می‌توانند خطر دوره‌های افسردگی را برای هر جنس افزایش دهند.

افسردگی در مردان

برخی تحقیقات نشان می دهد که مردان مبتلا به افسردگی ممکن است علائم خشم و اختلال مصرف مواد بیشتری را نسبت به زنان نشان دهند.

آنها همچنین ممکن است کمتر آماده صحبت در مورد احساسات خود باشند و بنابراین ممکن است کمتر به دنبال کمک باشند. این می تواند نتیجه انگ فرهنگی در مورد مردانگی و رفتار مردانه است.

مردانی که علائم افسردگی را تجربه می کنند باید در اسرع وقت با پزشک یا متخصص سلامت روان صحبت کنند تا از عوارض جدی جلوگیری شود. این مهم است زیرا برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مردها بیشتر از زنان در اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند، جایی که افسردگی یک عامل است.

افسردگی در زنان

از سوی دیگر، افسردگی در زنان شایع تر است. زنان همچنین ممکن است نوعی افسردگی را تجربه کنند که پزشکان پس از زایمان آن را افسردگی پس از زایمان می نامند. اثرات این معمولاً شامل اضطراب، خستگی و خلق و خوی ضعیف مداوم است.

محققان بر این باورند که افسردگی پس از زایمان به دلایل مختلفی از جمله تغییرات ناگهانی در سطوح هورمونی ایجاد می شود.

افراد مبتلا به افسردگی پس از زایمان ممکن است احساس خستگی و غمگینی شدید داشته باشند به حدی که مراقبت از خود و نوزادانشان را برایشان سخت کند. کسانی که این علائم را نشان می دهند از کمک حرفه ای یک متخصص در این نوع افسردگی بهره مند می شوند.

سابقه خانوادگی افسردگی را تضمین می کند

بسیاری از مردم بر این باورند که داشتن سابقه خانوادگی افسردگی تضمین می کند که فرد نیز در نهایت به این بیماری مبتلا خواهد شد.

حقایق

ژنتیک قطعا در ایجاد افسردگی نقش دارد. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که یکی از بستگان درجه یک خود با افسردگی زندگی می‌کنند، ۲ تا ۳ برابر بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند.

با این حال، افرادی با چنین سابقه خانوادگی وجود دارند که به افسردگی مبتلا نمی شوند. از سوی دیگر، افرادی که سابقه خانوادگی افسردگی ندارند نیز به این بیماری مبتلا می شوند.

اینکه آیا یک فرد به افسردگی مبتلا می شود می تواند به سایر عوامل محیطی، روانی و بیولوژیکی نیز بستگی داشته باشد. بنابراین، فقط به این دلیل که بستگان یک فرد افسردگی را تجربه کرده‌اند، به‌طور خودکار نشان‌دهنده آن نیست که خودشان دچار آن خواهند شد.

با این حال، افرادی که به افسردگی مبتلا می شوند، ممکن است از صحبت با اعضای خانواده که شخصاً این بیماری را درک می کنند، آرامش و راهنمایی بیشتری پیدا کنند.

مشغول بودن افسردگی را درمان می کند

برخی از افراد بر این باورند که مشغول ماندن در محل کار، مدرسه، یا سایر سرگرمی ها و فعالیت ها می تواند به آنها کمک کند تا از دوره های افسردگی پیشگیری کنند یا از آنها اجتناب کنند.

حقایق

انجام مقدار توصیه شده ورزش و گذراندن وقت با خانواده و دوستان ممکن است به فرد کمک کند تا با افسردگی کنار بیاید، اگرچه صرفاً مشغول کردن خود به کار یا فعالیت های دیگر لزوماً به کاهش علائم فرد کمک نمی کند.

با این حال، فرد می تواند به عنوان بخشی از درمان افسردگی خود، بر روی سرگرمی، پروژه یا سایر فعالیت های معنادار تمرکز کند. برای مثال، یک درمانگر ممکن است به فرد توصیه کند این کار را به عنوان بخشی از درمان شناختی رفتاری (CBT) انجام دهد.

علاوه بر این، ممکن است فرد بخواهد در طول یک دوره افسردگی بر روی چند کار معمولی خود تمرکز کند. آنها باید سعی کنند کارهای بزرگ را به کارهای کوچکتر و قابل کنترل تر تقسیم کنند و از انجام چندین کار در یک زمان اجتناب کنند.

افراد همچنین باید هر گونه تصمیم یا تعهد مهم را در طول دوره های افسردگی به تعویق بیندازند تا انتخاب های واضح تر و عینی تر داشته باشند.

صحبت در مورد افسردگی آن را بدتر می کند

افسانه ای وجود دارد که صحبت در مورد افسردگی می تواند آن را بدتر کند، عمدتاً به دلیل انگی که پیرامون شرایط سلامت روان وجود دارد.

به همین دلیل، بسیاری از مردم از صحبت در مورد افسردگی یا تایید هر یک از علائمی که ممکن است تجربه کنند اجتناب می کنند.

حقایق

این درست نیست که صحبت در مورد افسردگی می تواند آن را بدتر کند. در واقع، افراد مبتلا به افسردگی باید سعی کنند در مورد آن بحث کنند، زیرا بسیاری از افراد برای شروع احساس بهتر به نوعی کمک خارجی نیاز دارند.

افراد مبتلا به افسردگی می توانند سعی کنند با فردی که به آنها اعتماد دارند، مانند یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بدون قضاوت، یا متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنند.

چندین نوع روان درمانی مبتنی بر شواهد یا گفتار درمانی نیز می تواند به درمان افسردگی کمک کند، از جمله:

CBT

درمان حل مسئله

روش درمان بین فردی

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

مکمل های گیاهی می توانند به درمان آن کمک کنند

وقتی فردی آن را با روان درمانی یا دارو ترکیب می کند، ایجاد برخی تغییرات رژیم غذایی می تواند گاهی علائم افسردگی را کاهش دهد.

چندین تولید کننده مکمل ادعا می کنند که محصولات آنها به درمان افسردگی کمک می کند، و بسیاری از آنها به این فکر می کنند که آیا محصولات گیاهی می توانند جایگزین روش های درمانی دیگر شوند.

حقایق

تعداد کمی از مکمل های گیاهی دارای پشتوانه علمی هستند، و برخی از آنها ممکن است در واقع باعث ایجاد بیماری های جدی شوند، به خصوص خار مریم، که اگر فرد آن را با داروهای ضد افسردگی مخلوط کند، می تواند باعث تداخلات منفی شود.

سایر مکمل های طبیعی محبوب و اثبات نشده برای افسردگی عبارتند از:

اسیدهای چرب امگا ۳

اس-آدنوزیل متیونین

ریشه سنبل الطیب

اگرچه برخی مطالعات نشان می دهد که این مکمل ها ممکن است به افسردگی کمک کنند، اما شواهد قطعی نیست. افرادی که قصد مصرف مکمل های گیاهی را دارند ابتدا باید با یک متخصص سلامت روان صحبت کنند.

سوالات متداول

در اینجا به چند سوال رایج در مورد افسردگی پاسخ داده شده است.

آیا افسردگی یک بیماری واقعی است؟

افسردگی یک وضعیت پزشکی واقعی است که می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم روانی و جسمی شود. با گذشت زمان، افسردگی همچنین می‌تواند طرز تفکر و احساس فرد را تغییر دهد و بر توانایی او برای عملکرد روزانه تأثیر بگذارد.

آیا ممکن است فردی با افسردگی متولد شود؟

برخی از افراد ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی باشند، از جمله افرادی که یکی از اعضای خانواده آنها سابقه افسردگی دارد. با این حال، در حالی که ژنتیک ممکن است در ایجاد افسردگی نقش داشته باشد، تضمینی نیست که فرد این بیماری را تجربه کند.

۵  علامت اصلی افسردگی چیست؟

در حالی که افسردگی می تواند افراد را به طور متفاوت تحت تأثیر قرار دهد، اما به طور کلی باعث از دست دادن علاقه یا لذت به فعالیت ها و خلق و خوی افسرده می شود. همچنین ممکن است علائمی مانند تغییر در اشتها یا وزن بدن، سطح انرژی پایین و مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری ایجاد کند.

خلاصه

علیرغم اینکه افسردگی یک بیماری بسیار رایج است که ارائه دهندگان سلامت روان آن را تشخیص می دهند، اما هنوز هم افسانه ها و باورهای غلط بسیاری را دامن می زند.

همانطور که محققان بیشتر در مورد افسردگی می آموزند، و با تکامل ادراکات اجتماعی، فرهنگی و پزشکی در مورد آن، این تصورات غلط ناپدید می شوند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *