بیماری ها

دژنراسیون ماکولا در مقابل گلوکوم: آنچه باید بدانیم

دژنراسیون ماکولا در مقابل گلوکوم: آنچه باید بدانیم

دژنراسیون ماکولا و گلوکوم بیماری‌های چشمی هستند که ممکن است منجر به از دست دادن بینایی شوند. آنها علائم و عوامل خطر مشابهی مانند سن دارند، اما در قسمتی از چشم که تحت تأثیر قرار گرفته و نحوه برخورد پزشکان با آنها متفاوت است.

گلوکوم و دژنراسیون ماکولا بیماری های پیشرونده چشمی هستند که میلیون ها نفر را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهند. پزشکان همچنین دژنراسیون ماکولا را “دژنراسیون ماکولا وابسته به سن” می نامند.

اگرچه هر دو بیماری می توانند بینایی را تحت تأثیر قرار دهند، اما نواحی مختلف چشم آسیب می بینند. در دژنراسیون ماکولا، قسمت مرکزی شبکیه بدتر می شود، در حالی که گلوکوم بر عصب بینایی تأثیر می گذارد و دید محیطی را تحت تأثیر قرار می دهد.

این مقاله به مقایسه دژنراسیون ماکولا و گلوکوم، از جمله علائم، عوامل خطر، و گزینه‌های درمان و پیشگیری می‌پردازد. همچنین بررسی می‌کند که آیا این دو بیماری به هم مرتبط هستند و چگونه با آب مروارید تفاوت دارند.

مروری بر دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا روی شبکیه که مسئول بینایی مرکزی در چشم است، تأثیر می گذارد. تصاویری را که فرد می بیند جمع آوری می کند و به عصب بینایی منتقل می کند.

هنگامی که به بینایی مرکزی آسیب می رسد، در توانایی فرد برای دیدن به اندازه کافی برای رانندگی، خواندن و تشخیص چهره اختلال ایجاد می کند.

دو نوع دژنراسیون ماکولا وجود دارد: دژنراسیون ماکولا خشک و دژنراسیون ماکولا مرطوب.

دژنراسیون ماکولا خشک شایع تر است و به تدریج در طول زمان ایجاد می شود.

دژنراسیون ماکولا مرطوب باعث رشد غیرطبیعی عروق خونی در زیر ماکولا می شود، ناحیه ای در مرکز شبکیه چشم که اطلاعات بصری را پردازش می کند. می تواند باعث از دست دادن شدید بینایی شود و سریعتر ایجاد شود. اگر علائم ظاهر شود، فرد نیاز به درمان فوری توسط پزشک دارد.

با توجه به اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، دژنراسیون ماکولا علت اصلی از دست دادن بینایی و نابینایی برای افراد ۶۵ سال و بالاتر در ایالات متحده است.

علائم و تغییرات بینایی

علائم و تغییرات بینایی مربوط به دژنراسیون ماکولا عبارتند از:

دید مه آلود

رنگ ها کمتر زنده به نظر می رسند

از دست دادن تدریجی بینایی مرکزی

حساسیت به نور

متن نوشته شده تار به نظر می رسد

مشکل در تشخیص چهره ها

در صورتی که فرد هر یک از این علائم را داشته باشد، باید یک قرار ملاقات برای آزمایش چشم رزرو کند.

عوامل خطر

برخی عوامل ممکن است شانس ابتلای فرد به دژنراسیون ماکولا را افزایش دهند.

آکادمی چشم پزشکی آمریکا (AAO) عوامل خطر زیر را شناسایی می کند:

بالای ۶۰ سال بودن

سابقه خانوادگی دژنراسیون ماکولا

سیگار کشیدن

داشتن فشار خون بالا

داشتن چاقی

اطلاعات بیشتر در مورد دژنراسیون ماکولا را اینجا بخوانید.

مروری بر گلوکوم

گلوکوم شامل آسیب به عصب بینایی در چشم است. اگر مایع ساخته شده توسط چشم به درستی خارج نشود، می تواند ایجاد شود. اگر این اتفاق بیفتد، فشار چشم ممکن است افزایش یابد. اگرچه انواع مختلفی از آب سیاه وجود دارد، گلوکوم با زاویه باز اولیه شایع ترین شکل این بیماری است.

بر اساس گزارش بنیاد تحقیقات گلوکوم، حدود ۳ میلیون نفر در ایالات متحده به گلوکوم مبتلا هستند، اما تنها ۵۰ درصد از آنها می دانند که به این بیماری مبتلا هستند. این دومین عامل اصلی نابینایی در سراسر جهان است.

علائم و تغییرات بینایی

گلوکوم ممکن است در ابتدا هیچ علامتی ایجاد نکند، بنابراین برخی از افراد نمی دانند که آن را دارند. هنگامی که علائم و تغییرات بینایی شروع می شود، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دید تونلی

از دست دادن تدریجی دید جانبی

تاری دید

یک فرد باید برای بررسی هر یک از علائم بالا یک معاینه چشم را رزرو کند.

عوامل خطر

گلوکوم می تواند در هر فردی ایجاد شود، اما برخی از گروه های پرخطر شامل افرادی هستند که:

بالای ۶۰ سال سن دارند

سابقه خانوادگی گلوکوم دارند

دیابت دارند

آفریقایی آمریکایی هستند

نزدیک بینی شدید (نزدیک بینی) دارند

دوربینی دارند ، اگرچه این امر به طور خاص خطر ابتلا به گلوکوم با زاویه بسته را افزایش می دهد.

چه تفاوت هایی بین این دو وجود دارد؟

از دست دادن بینایی در گلوکوم معمولاً دید جانبی را تحت تأثیر قرار می دهد، در حالی که دژنراسیون ماکولا بر دید مرکزی تأثیر می گذارد.

شرایط درمان ندارد. درمان ها ممکن است از دست دادن بینایی را کاهش دهند، اما آن را بازیابی نمی کنند. شروع هر چه زودتر درمان برای حفظ بینایی ضروری است.

درمان دژنراسیون ماکولا شامل داروهای ضد فاکتور رشد اندوتلیال عروقی است. این داروها مواد شیمیایی که باعث رشد غیر طبیعی عروق خونی می شوند را مسدود می کنند.

در همین حال، درمان گلوکوم معمولا شامل موارد زیر است:

قطره چشم

مسدود کننده های بتا

آزوپت (برینزولامید)

پروستاگلاندین ها

روش های لیزر

میکروسرجری

جراحی برش، مانند ترابکولکتومی یا لوله شانت

آیا دژنراسیون ماکولا و گلوکوم مرتبط هستند؟

چندین ژن ممکن است بر ایجاد دژنراسیون ماکولا و گلوکوم تأثیر بگذارند.

در حال حاضر، آزمایش ژنتیکی معمول را برای بیماری های چشمی ارثی توصیه نمی شود. اگرچه دژنراسیون ماکولا و گلوکوم شامل چندین ژن می‌شود، اما عوامل رفتاری و جمعیت‌شناختی نیز می‌توانند بر ایجاد این شرایط تأثیر بگذارند.

اگر هر دو بیماری با هم اتفاق بیفتند، اگرچه به طور فعال بر یکدیگر تأثیر نمی‌گذارند، اختلال بینایی بر ناحیه بزرگ‌تری از دید نسبت به گلوکوم به تنهایی تأثیر می‌گذارد.

پیشگیری ها

همیشه نمی توان از گلوکوم یا دژنراسیون ماکولا جلوگیری کرد، زیرا همه عوامل خطر قابل کنترل نیستند.

با این حال، اقداماتی وجود دارد که فرد می تواند برای کاهش خطر ابتلا به هر دو بیماری انجام دهد، مانند:

اجتناب از مصرف سیگار

استفاده از عینک آفتابی

دستیابی به وزن متوسط یا حفظ آن

نظارت بر سطح کلسترول

استفاده از محافظ چشم در صورت لزوم برای کمک به جلوگیری از آسیب دیدگی چشم

مراجعه منظم به چشم پزشک برای تشخیص زودهنگام هر گونه بیماری چشمی و کاهش کاهش بینایی

نتایج تحقیقات در سال ۲۰۱۹ نشان می دهد که ویتامین C و ویتامین E به عنوان آنتی اکسیدان در کاهش استرس اکسیداتیو شبکیه یا ناحیه لکه زرد چشم عمل می کنند. بنابراین این ویتامین ها می توانند در جلوگیری از دژنراسیون ماکولا نقش داشته باشند.

با این حال، مطالعات بیشتری برای کشف پیشگیری از رشد اولیه و درمان دژنراسیون ماکولا و سایر عوارض مربوط به چشم، از جمله گلوکوم و آب مروارید مورد نیاز است.

چگونه با آب مروارید مقایسه می شوند؟

چندین بیماری چشمی دیگر می تواند منجر به اختلال بینایی و در نهایت نابینایی شود. به عنوان مثال، اگر آب مروارید درمان نشود، می تواند باعث نابینایی شود. مشابه دژنراسیون ماکولا و گلوکوم، آب مروارید در افراد مسن تر ایجاد می شود.

علائم مشابه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تاری دید

دید رنگ محو شده

انحراف دید

علائم به تدریج رخ می دهد

برخلاف دژنراسیون ماکولا و گلوکوم، جراحی برای درمان آب مروارید گزینه ای است که معمولاً مشکل را اصلاح می کند و بینایی را بهبود می بخشد.

چشم انداز

چشم انداز افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا یا گلوکوم ممکن است بر اساس شکل هر بیماری چشم و اینکه چقدر زود تشخیص داده شده است متفاوت باشد. تشخیص و درمان به موقع ممکن است به کاهش نابینایی کمک کند. با این حال، هر دو بیماری پیشرونده هستند و معمولاً منجر به درجاتی از نابینایی می شوند.

فرد می‌تواند در یک آزمایش چشم شرکت کند و بینایی سنج ممکن است آنها را برای آزمایش یا درمان‌های بیشتر ارجاع دهد.

خلاصه

دژنراسیون ماکولا و گلوکوم هر دو بر چشم تأثیر می گذارند و می توانند منجر به نابینایی شوند.

همیشه نمی توان از هر یک از این عارضه های چشمی جلوگیری کرد، اما معاینات منظم چشم ممکن است شانس تشخیص زودهنگام را افزایش دهد و از شروع سریع درمان اطمینان حاصل کند.

اگرچه هیچ درمانی وجود ندارد، درمان ممکن است به کاهش کاهش بینایی کمک کند. شروع هر چه زودتر درمان برای حفظ بینایی ضروری است.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *