بیماری ها

دیاستول و سیستول در فشار خون چیست؟

دیاستول و سیستول در فشار خون چیست؟

دیاستول و سیستول در فشار خون چیست؟ اصطلاح دیاستول و سیستول به زمانی اشاره دارد که ماهیچه های قلب شل و منقبض می شوند. تعادل بین دیاستول و سیستول فشار خون فرد را تعیین می کند.

قلب پمپی است که تمام بافت ها و اندام های بدن را با خون غنی از اکسیژن تامین می کند. ضربان قلب ناشی از شل شدن و انقباض عضلات قلب است.

در طول این چرخه، دوره آرامش دیاستول و دوره انقباض سیستول نامیده می شود.

در این مقاله نحوه ارتباط دیاستول و سیستول با فشار خون را توضیح خواهیم داد. ما همچنین در مورد اینکه چه چیزی فشار خون طبیعی است، به همراه عوامل خطر و عوارض مرتبط با فشار خون (فشار خون بالا) و (فشار خون پایین) صحبت می کنیم.

دیاستول با ویژگی های زیر تعریف می شود:

زمانی است که عضله قلب شل می شود.

هنگامی که قلب آرام می شود، حفره های قلب پر از خون می شود و فشار خون فرد کاهش می یابد.

سیستول با ویژگی های زیر تعریف می شود:

زمانی است که عضله قلب منقبض می شود.

هنگامی که قلب منقبض می شود، خون را از قلب خارج می کند و به رگ های خونی بزرگ سیستم گردش خون می زند. از اینجا خون به تمام اندام ها و بافت های بدن می رود.

در طی سیستول، فشار خون فرد افزایش می یابد.

تفاوت

قلب پمپی است که از چهار حفره تشکیل شده است. از وسط به یک سمت راست و چپ تقسیم می شود و هر طرف به دو اتاق تقسیم می شود – اتاق بالا و پایین.

دو حفره فوقانی قلب به نام دهلیز خونی را که وارد قلب می شود دریافت می کنند. دو حفره پایینی بطن نامیده می شوند. آنها خون را از قلب به بقیه بدن پمپ می کنند.

برای پمپاژ خون در اطراف بدن، قلب منقبض می شود و سپس بارها و بارها در چرخه ای به نام چرخه قلبی شل می شود. چرخه زمانی شروع می شود که دو دهلیز منقبض می شوند، که خون را به داخل بطن ها فشار می دهد. سپس، بطن ها منقبض می شوند، که خون را مجبور به خروج از قلب می کند.

خون بدون اکسیژن که از بدن به سمت راست قلب باز می گردد، سپس از طریق ریه ها پمپ می شود و در آنجا اکسیژن را دریافت می کند. سپس خون اکسیژن دار به سمت چپ قلب می رود و به بقیه بدن پمپاژ می شود.

دیاستول و سیستول بر فشار خون فرد تأثیر متفاوتی دارند، به شرح زیر:

هنگامی که قلب در طول سیستول خون را به اطراف بدن فشار می دهد، فشار وارد شده به رگ ها افزایش می یابد. این فشار سیستولیک نامیده می شود.

هنگامی که قلب بین ضربان ها آرام می شود و دوباره با خون پر می شود، فشار خون کاهش می یابد. این فشار دیاستولیک نامیده می شود.

فشار خون سالم چیست؟

فشار خون طبیعی زیر ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه خواهد بود.

وقتی فردی نتایج فشار خون خود را دریافت می کند، دو عدد را می بیند که نشان دهنده اندازه گیری دیاستول و سیستول است. این اندازه گیری ها به صورت میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) داده می شود.

عدد اول فشار سیستولیک و عدد دوم فشار دیاستولیک است.

طبق دستورالعمل‌های به‌روزرسانی شده کالج قلب و عروق آمریکا (ACC) در سال ۲۰۱۷، دسته‌های فشار خون فعلی عبارتند از:

فشار خون طبیعی: زیر ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه

فشار خون بالا: فشار سیستولیک بین ۱۲۰-۱۲۹ و فشار دیاستولیک زیر ۸۰

مرحله ۱ فشار خون بالا: فشار سیستولیک بین ۱۳۰-۱۳۹ یا فشار دیاستولیک بین ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه

مرحله ۲ فشار خون بالا: فشار سیستولیک حداقل ۱۴۰ یا فشار دیاستولیک حداقل ۹۰ میلی متر جیوه

این دستورالعمل‌های به‌روز شده احتمالاً ۴۶ درصد از آمریکایی‌ها را در دسته مبتلایان به فشار خون بالا قرار می‌دهد.

فشار خون همیشه زمانی که فرد در حال استراحت است و در طول چند روز اندازه گیری می شود. اندازه گیری های آن فشار خون نیز نامیده می شود.

فشار خون بالا و پایین

این بیماری در یک فرد به دلایل زیادی می تواند خیلی بالا یا خیلی پایین برود. فشار خون بالا و پایین در صورت عدم درمان می تواند عواقب جدی برای سلامتی ایجاد کند.

فشار خون بالا

جنسیت و سن ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا را در افراد افزایش دهد.

فشار خون بالا یا پرفشاری خون زمانی است که فرد به طور غیرطبیعی فشار بالایی در دیواره رگ های خونی خود دارد. این عارضه به تدریج در طی سالیان متمادی ایجاد می شود و ممکن است برای مدت طولانی بدون توجه باقی بماند، زیرا اغلب علائمی وجود ندارد.

عوامل خطر زیر خطر ابتلا به فشار خون بالا را در افراد افزایش می دهد:

سن. فشار خون معمولا با افزایش سن بیشتر می شود.

جنسیت. مردان به احتمال زیاد قبل از سن ۵۵ سالگی به فشار خون بالا مبتلا می شوند، اما زنان بیشتر از مردان پس از سن ۵۵ سالگی به این بیماری مبتلا می شوند.

نژاد. فشار خون بالا در آمریکایی های آفریقایی تبار نسبت به آمریکایی های قفقازی یا اسپانیایی تبار شایع تر است.

سابقه خانوادگی. داشتن یکی از اعضای خانواده با فشار خون بالا، خطر ابتلای فرد به فشار خون بالا را در آینده افزایش می دهد.

چاقی. افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون هستند. این به این دلیل است که حجم بیشتری از خون در رگ های خونی گردش می کند تا اکسیژن و مواد مغذی سلول ها را تامین کند. از آنجایی که گردش خون بیشتر است، فشار بیشتری بر روی دیواره عروق وجود دارد.

عادات سبک زندگی عدم فعالیت بدنی، استعمال دخانیات (از جمله سیگار کشیدن دست دوم)، نوشیدن الکل زیاد، مصرف بیش از حد نمک (سدیم) یا پتاسیم بسیار کم و استرس ممکن است این خطر را افزایش دهد.

برخی از شرایط مزمن بیماری کلیوی، دیابت و آپنه خواب می تواند خطر فشار خون بالا را افزایش دهد.

بارداری. در برخی موارد، بارداری می تواند باعث فشار خون بالا شود.

هنگامی که فشار خون بالا درمان نشود، می تواند باعث عوارض و در نهایت مشکلات جدی سلامتی شود، مانند:

حمله قلبی. بلوکی در جریان خون غنی از اکسیژن به قسمتی از قلب که از دریافت اکسیژن آن قسمت از قلب جلوگیری می کند.

سکته. سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که در جریان خون غنی از اکسیژن به مغز انسداد وجود داشته باشد و از دریافت اکسیژن آن قسمت از مغز جلوگیری کند.

نارسایی قلبی. ناتوانی قلب در پمپاژ خون کافی برای پاسخگویی به نیازهای بدن، ناشی از افزایش فشار روی عروق است.

بیماری شریان محیطی. این باریک شدن رگ‌های خونی به غیر از آنهایی است که قلب یا مغز را تامین می‌کنند، معمولاً در پاها. جریان خون در آن قسمت از بدن تحت تأثیر قرار می گیرد.

آنوریسم آنوریسم ایجاد یک برآمدگی غیرطبیعی در دیواره رگ خونی است که ممکن است بر سایر اندام‌ها فشار وارد کند، جریان خون را مسدود کند یا در نهایت بترکد.

بیماری مزمن کلیوی. بیماری کلیوی می تواند ناشی از باریک شدن رگ های خونی در کلیه ها باشد که از عملکرد صحیح آنها جلوگیری می کند.

فشار خون پایین

فشار خون پایین یا افت فشار خون زمانی اتفاق می‌افتد که یک فرد به طور غیرطبیعی فشار خون پایینی در دیواره رگ‌های خونی خود داشته باشد.

عوامل خطری که شانس ابتلای فرد به این بیماری را افزایش می دهند عبارتند از:

سن. افراد مسن تر ۶۵ بیشتر احتمال دارد که هنگام ایستادن یا بعد از غذا خوردن، افت فشار خون را تجربه کنند. کودکان و جوانان بیشتر احتمال دارد که افت سریع فشار خون همراه با سرگیجه، تاری دید و غش را تجربه کنند که به عنوان افت فشار خون با واسطه عصبی شناخته می شود.

داروهای خاص داروهای فشار خون بالا، از جمله دیورتیک ها، می توانند باعث کاهش فشار خون شوند.

بیماری های خاص شرایطی مانند پارکینسون، دیابت، و برخی بیماری های قلبی، خطر ابتلا به فشار خون پایین را افزایش می دهند.

عوامل دیگر. بارداری، ایستادن در گرما یا بی حرکت ماندن برای مدت طولانی نیز می تواند باعث کاهش فشار خون شود.

فردی با فشار خون پایین خفیف ممکن است دچار خستگی، غش یا سرگیجه شود.

اشکال شدیدتر فشار خون پایین می تواند جریان خون غنی از اکسیژن را به اندام های اصلی بدن، از جمله مغز، به خطر بیندازد. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است فرد احساس خواب آلودگی، گیجی یا سبکی سر کند. در موارد جدی، این می تواند به آسیب قلبی یا مغزی تبدیل شود.

خلاصه

دیاستول و سیستول دو مرحله از چرخه قلبی هستند. آنها با ضربان قلب اتفاق می‌افتند و خون را از طریق سیستم رگ‌های خونی پمپاژ می‌کنند که خون را به هر قسمت از بدن می‌برد. سیستول زمانی اتفاق می‌افتد که قلب برای پمپاژ خون منقبض می‌شود و دیاستول زمانی رخ می‌دهد که قلب پس از انقباض شل می‌شود.

فردی که مشکوک به فشار خون بالا یا پایین است، باید با پزشک خود مشورت کند تا بهترین درمان را پیدا کند، که ممکن است شامل داروها یا تغییر سبک زندگی باشد.

حتی اگر فردی برای فشار خون مشکل دار دارو مصرف می کند، باز هم باید سطح فشار خون خود را به طور مرتب اندازه گیری کند، زیرا این بیماری ممکن است علائم ظاهری نداشته باشد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *