پوست و زیبایی, عوارض دارویی

دی ام دی ام : ماده نگهدارنده ای در اقلام آرایشی و بهداشتی

دی ام دی ام

اختصاصی فارمافوری: دی ام دی ام هیدانتوین ​​یک ماده نگهدارنده و ضد میکروب است که در طیف وسیعی از لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست و مراقبت از مو یافت می شود. این ماده یک”اهدا کننده فرمالدئید” قلمداد می شود. این بدان معناست که مقدار کمی فرمالدئید را در طول زمان آزاد می کند تا به تازه ماندن محصولات و عاری ماندن از آلودگی کمک کند.

 

این ماده​ ​را می توانید در موارد زیر پیدا کنید:
آرایشی
پاک کننده های آرایش
شامپوها
تهویه مطبوع
محصولات حالت دهنده مو
مرطوب کننده ها
صابون های مایع دست
پاک کننده های صورت
لایه بردار یا اسکراب

نگهدارنده هایی که  آزاد کننده فرمالدئید هستند ​​به جلوگیری از خراب شدن محصولات زیبایی کمک می کنند. مواد آزاد کننده فرمالدئید می توانند در سطوح بالا خطرناک باشند. این مواد شیمیایی به طور طبیعی در مقادیر کم و ایمن در بسیاری از غذاها یافت می شوند. از جمله:

موز
 سیب
آلو
انگور
پیازها
 هویج
اسفناج
غذای دریایی
گوشت گاو
مرغداری

بدن ما و اکثر موجودات زنده دیگر نیز مقدار کمی فرمالدئید را به عنوان بخشی از روند طبیعی متابولیسم تولید می کنند.

 

خواص

دی ام دی ام هیدانتوین ​​به اقلام بهداشت شخصی کمک می کند تا برای مدت طولانی تازه بمانند. این ماده شیمیایی رشد قارچ ها ، مخمرها و باکتری های مضر را متوقف یا کند می کند.

 

خطرات و عوارض جانبی دی ام دی ام هیدانتوین

بسیاری از کارشناسان معتقدند وجود این ماده شیمیایی در لوازم آرایشی و بهداشتی بی خطر است. زیرا در مقادیر معمولی مقدار کمی فرمالدئید آزاد می کنند. به عنوان مثال وقتی موهای خود را با شامپو می شویید سطح فرمالدئید آزاد شده تقریباً برابر مقدار طبیعی موجود در یک گلابی یا سیب متوسط ​​است.

اما برخی دیگر می گویند که قرار گرفتن در معرض فرمالدئید می تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. از جمله:

 

درماتیت تماسی آلرژیک

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که محصولات حاوی مواد آزاد کننده فرمالدئید می توانند باعث ایجاد درماتیت تماسی آلرژیک یا اگزمای تماسی در افرادی شوند که به فرمالدئید حساسیت دارند. و اداره غذا و داروی آمریکا  دی ام دی ام هیدانتوین ​​را به عنوان یک آلرژن رایج در محصولات آرایشی ذکر کرده است.

از برچسب یک محصول نمی توانید تشخیص دهید که چقدر فرمالدئید آزاد می کند. بنابراین اگر می دانید به فرمالدئید حساسیت دارید از محصولات دارای دی ام دی ام هیدانتوین​​ اجتناب کنید.

 

ریزش مو

یک دعوای حقوقی دسته جمعی علیه برخی از شرکت های شامپو که از دی ام دی ام هیدانتوین در محصولات خود استفاده می کنند ، در دست بررسی است. در این دادخواست ادعا شد که این ماده شیمیایی ممکن است باعث ریزش مو و تحریک پوست سر در برخی افراد شود. اما تحقیقات کمی در مورد این اثر انجام شده است.

تحریک در برخی افراد

تنفس با فرمالدئید می تواند چشم ها ، بینی و گلو را تحریک کند. اما این امر بیشتر در مورد محصولات گرم میشوند اتفاق می افتد. مانند مواردی که از اتوی مو که در سالن های زیبایی استفاده می شود.

 

سرطان

فرمالدئید بعنوان  ماده سرطان زا در نظر گرفته می شود. به این معنی که می تواند باعث سرطان شود. اما تنها در صورتی نگران کننده است که به مدت طولانی و در مقادیر زیاد در معرض این ماده شیمیایی قرار بگیرید. کارشناسان هنوز از همه اثرات بالقوه بلندمدت فرمالدئید بر سلامت مطمئن نیستند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *