خانواده سالم, خواص مواد غذایی, رژیم غذایی

شیر گیاهی و شیر گاو: کدام بهتر است؟

شیر گیاهی و شیر گاو: کدام بهتر است؟

شیر گیاهی و شیر گاو: کدام بهتر است؟ به نظر می رسد تعداد افرادی که جایگزین های غیر لبنی و گیاهی را برای شیر گاو انتخاب می کنند در حال افزایش است. بنابراین، این شیرهای مختلف چگونه از نظر تغذیه ای با هم مقایسه می شوند؟

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که خوردن و نوشیدن شیر گاو می آید کاهش یافته است و علاقه به شیرهای جایگزین افزایش یافته است.

برخی از انواع مختلف محصولات شیر ​​گیاهی عبارتند از:

بادام

کنف

جو دو سر

سویا

نارگیل

برنج

کوینو

یکی از دلایل اصلی پزشکی که چرا مردم محصولات شیر ​​گیاهی را انتخاب می کنند، اجتناب از علائم عدم تحمل لاکتوز یا حساسیت به پروتئین شیر گاو است.

پزشکان میزان بروز این آلرژی را در کودکان زیر ۳ سال ۲ تا ۵ درصد تخمین می زنند. بروز در بزرگسالان کمتر است.

برخی از مردم همچنین ممکن است محصولات شیر ​​گیاهی را انتخاب کنند زیرا معتقدند در مقایسه با شیر گاو گزینه های پایدار، اخلاقی یا سالم تر هستند.

شیر بادام، شاهدانه، جو دوسر، سویا و شیر گاو , کدام بهتر است؟

در این مقاله نگاهی به فواید و مضرات نوشیدن شیر بادام، گاو، شاهدانه، جو دوسر و سویا از دیدگاه سلامتی می اندازیم.

توجه به این نکته ضروری است که مشخصات مواد مغذی هر برند شیر گیاهی متفاوت خواهد بود. برخی از نوشیدنی ها طعم دار هستند و ممکن است حاوی شکر و نمک بیشتری نسبت به مارک های دیگر باشند. برخی از تولیدکنندگان کلسیم، ویتامین D، ویتامین B-12 یا سایر مواد مغذی را نیز اضافه می کنند.

مقدار کلسیمی که بدن جذب می کند عمدتاً به نوع غذایی که فرد می خورد بستگی دارد. بدن می تواند حدود ۳۰ تا ۳۲ درصد از کلسیم محصولات لبنی و تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد از کلسیم را از منابع گیاهی مانند بادام جذب کند.

شیر بادام

این شیر، یکی از پر مصرف ترین انواع شیرهای گیاهی در آمریکای شمالی، اتحادیه اروپا و استرالیا است. محققان پیشنهاد کرده اند که شیر بادام یک جایگزین موثر برای کودکان و بزرگسالانی است که از حساسیت یا عدم تحمل شیر رنج می برند.

در مقایسه با شیر گاو، شیر بادام دارای چربی اشباع کمتر و چربی غیراشباع بیشتری است. چربی های مفید موجود در شیر بادام ممکن است به کاهش وزن و حفظ وزن کمک کند.

شیر بادام کالری و پروتئین کمی دارد که ممکن است برای همه افراد به خصوص کودکان مناسب نباشد.

افرادی که به دنبال کاهش وزن نیستند، باید منابع بیشتری از کالری اضافه کنند و منابع سالم پروتئین مانند لوبیا و ماهی را برای رفع نیازهای روزانه خود انتخاب کنند.

برخی از تولیدکنندگان کلسیم را به شیر بادام اضافه می کنند تا شباهت بیشتری به محتوای غذایی شیر گاو داشته باشد. افراد ممکن است نتوانند به اندازه لبنیات کلسیم را جذب کنند، بنابراین باید مطمئن شوند که مقدار زیادی از منابع کلسیم دیگر مانند سبزیجات سبز تیره مصرف کنند.

شیر بادام در انواع طعم دار موجود است. برخی از این محصولات برای افزایش ماندگاری و بهبود طعم و بافت شکر اضافه کرده اند.

وقتی مردم شیر بادام را به نوشیدنی های داغ اضافه می کنند، متوجه جدا شدن شیر می شوند.

شیر شاهدانه

نوشیدنی های شاهدانه بدون طعم نیز در مقایسه با شیر گاو، کالری و پروتئین کمی دارند. با این حال، پروتئین در نوشیدنی های شاهدانه بیشتر از شیر بادام است.

دانه های شاهدانه نیز مانند شیر بادام سرشار از چربی های غیراشباع چندگانه هستند. تحقیقات نشان می دهد که جایگزینی چربی های اشباع شده با این چربی های سالم تر می تواند به کاهش کلسترول کلی فرد کمک کند.

شیر شاهدانه در نوشیدنی های گرم جدا نمی شود، بنابراین افراد می توانند آن را به قهوه و چای خود اضافه کنند.

برخی از افراد ممکن است شیر ​​شاهدانه خانگی را به دلیل طعم خاکی و بافت گچی آن دوست نداشته باشند. گونه های خریداری شده در فروشگاه دارای مواد اضافی هستند که به پوشاندن طعم و بافت کمک می کند.

شیر جو دو سر
  • دارای طعم ملایم و خامه‌ای است که آن را برای غلات، نوشیدنی‌های گرم و نوشیدنی به تنهایی مفید می‌کند.
  • برای افرادی که حساسیت به گلوتن غیر سلیاک دارند یا مبتلا به بیماری سلیاک هستند مناسب نیست.
  • بدون طعم دارای بالاترین میزان کالری و کربوهیدرات است. اگرچه قند طبیعی است، شیر جو دوسر دارای کربوهیدرات بسیار بالایی است.

همراه با شیر سویا، شیر جو دوسر بیشتر از شیر گاو، ریبوفلاوین یا ویتامین B-2 را تامین می کند. بسیاری از تولید کنندگان ویتامین ها و مواد معدنی اضافی را به شیر جو دوسر اضافه می کنند تا ارزش غذایی نوشیدنی را افزایش دهند.

شیر سویا

شیر سویا رایج ترین جایگزین برای شیر گاو و اولین جایگزین گیاهی است که در بازار ایالات متحده ظاهر می شود.

رهنمودهای رژیم غذایی ۲۰۱۵-۲۰۲۰ برای آمریکاییان نشان می دهد که افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز از نوشیدنی های غنی شده سویا به عنوان جایگزینی برای شیر گاو استفاده می کنند.

وقتی مردم شیر سویا را با شیر بادام، شاهدانه و جو دوسر مقایسه می‌کنند، این جایگزین شیر دارای بالاترین میزان پروتئین در هر وعده است.

مانند بسیاری دیگر از انواع شیرهای گیاهی، تولیدکنندگان شیر سویا اغلب کلسیم و ویتامین D را اضافه می کنند.

انواع شیرهای گیاهی دارای سطوح بالایی از فیتات و اگزالات هستند که ترکیباتی هستند که می توانند مانع جذب کلسیم شوند. طبق بررسی سال ۲۰۱۹ در مجله Nutrients، آزمایش‌ها روی شیر سویا نشان می‌دهد که علی‌رغم وجود این ترکیبات، در صورتی که سازندگان آن را با کربنات کلسیم غنی کنند، جذب کلسیم مشابه شیر گاو است.

اگرچه شیر سویا نسبت به سایر محصولات شیری گیاهی پروتئین بیشتری دارد، شیر گاو دارای مقادیر بیشتری از اسیدهای آمینه ضروری متیونین، والین، لوسین و لیزین است.

بدن آمینو اسیدهای ضروری را تولید نمی کند، بنابراین افراد باید مطمئن شوند که به اندازه کافی از این اسیدها در رژیم غذایی خود استفاده می کنند.

منابع گیاهی اسیدهای آمینه عبارتند از:

شیر سویا و محصولات سویا

آجیل

دانه

کره بادام زمینی

حبوبات

دانه ها

کپسول آمینومکس مکس ماسل محصولی قدرتمند است که حاوی انواع و اقسام اسید آمینه‌های پروتئینی، مواد معدنی و املاخ محتلف است.کیلیک کنید

مردم همچنین شیر سویا را مصرف می‌کنند زیرا دارای ایزوفلاون است که به گفته محققان دارای اثرات ضد سرطانی است.

برخی از مردم طعم شیر سویا را دوست ندارند. برای پوشاندن طعم لوبیا مانند این نوشیدنی، تولیدکنندگان گاهی طعم ها و قندهای دیگری را اضافه می کنند. افرادی که می خواهند مصرف شکر خود را کاهش دهند باید به این مواد افزودنی توجه داشته باشند.

همچنین ممکن است پزشکان توصیه کنند که کودکان زیر ۳ سال مبتلا به آلرژی به پروتئین شیر گاو از نوشیدن شیر سویا خودداری کنند، زیرا ممکن است به سویا نیز حساسیت داشته باشند.

کشاورزان هنگام کشت سویا از انواع آفت کش ها استفاده می کنند، بنابراین افرادی که می خواهند از آفت کش ها اجتناب کنند ممکن است بخواهند مارک های ارگانیک را انتخاب کنند.

شیر گاو

برخی از افراد به دلیل عدم تحمل لاکتوز قادر به نوشیدن شیر گاو نیستند.

امروزه بسیاری از مردم جایگزین های شیر گیاهی را به جای شیر گاو انتخاب می کنند. یکی از دلایل این تغییر نگرانی در مورد خطرات سلامتی ناشی از مصرف لبنیات است.

درصد کمی از کودکان و بزرگسالان به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند.

توجه

پزشکان معمولا حساسیت به پروتئین شیر گاو را در نوزادان تشخیص می دهند. علائم می تواند شامل استفراغ، اسهال، تورم لب ها، زبان یا گلو، خون در مدفوع، کهیر، خس خس سینه، گیجی و افزایش وزن ناکافی باشد.

عدم تحمل لاکتوز یکی دیگر از دلایل اجتناب مردم از شیر گاو است. کسانی که عدم تحمل لاکتوز دارند در هضم شیر گاو مشکل دارند.

عدم تحمل لاکتوز بسیار شایع است. در واقع، اکثریت مردم پس از دوران شیرخوارگی توانایی کمتری برای فرآوری محصولات شیر ​​دارند. بیش از ۹۰ درصد از برخی جوامع در شرق آسیا به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند.

علائم عدم تحمل لاکتوز شامل نفخ، گاز، اسهال و درد شکم پس از مصرف لبنیات است.

در برخی کشورها، مردم به دلیل نوشیدن شیر خام گاو که باکتری های اشریشیا کلی (E. coli) بیمار شده اند.

نتایج برخی تحقیقات

برخی از محققان پیشنهاد کرده اند که ممکن است بین مصرف شیر گاو و ایجاد آکنه در نوجوانان ارتباط وجود داشته باشد، اما تحقیقات بیشتری برای تأیید این ادعا ضروری است.

چندین مطالعه ارتباط خطر سرطان و مصرف لبنیات را مورد بررسی قرار داده اند. محققان دریافته اند که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در افرادی که رژیم غذایی سرشار از لبنیات مصرف می کنند کمتر است. کلسیم ممکن است اثرات محافظتی بر سرطان کولورکتال داشته باشد.

سایر مطالعات در مورد خطر ابتلا به سرطان مثانه، پروستات و سینه و مصرف لبنیات نتایج متناقضی را نشان می دهد و نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

توجه

مجدداً، دستورالعمل‌های رژیم غذایی ۲۰۱۵-۲۰۲۰ برای آمریکایی‌ها توصیه می‌کند که افراد هر روز سه وعده لبنیات مصرف کنند تا نیازهای کلسیم خود را برآورده کنند.

تحقیقات قدیمی‌تر در سال ۲۰۱۰ نشان می‌دهد که بزرگسالان دارای عدم تحمل لاکتوز می‌توانند حداقل ۱۲ گرم لاکتوز را تحمل کنند، که مقدار موجود در تقریباً ۱ فنجان شیر است.

افراد همچنین شاید متوجه شوند که می توانند پنیرهای قدیمی را که اساساً فاقد لاکتوز هستند و ماست با کشت فعال که به هضم غذا کمک می کند، مصرف کنند.

هرکسی که پس از مصرف لاکتوز علائم آزاردهنده ای را تجربه می کند، می تواند در مورد جایگزین ها با پزشک صحبت کند.

خلاصه

برخی از مردم در حال حاضر به جای شیر گاو شیر و نوشیدنی های گیاهی غیرلبنی می نوشند. جایگزینی شیر گاو با این جایگزین‌ها ممکن است به این معنا باشد که فرد باید منابع دیگری از پروتئین، کلسیم و ویتامین‌ها و مواد معدنی خاص را پیدا کند.

بسیاری از برندهای نوشیدنی های گیاهی دارای ویتامین ها و مواد معدنی هستند، اما همه مواد مغذی اضافه شده توسط بدن جذب نمی شوند.

برخی از برندهای جایگزین شیر گیاهی نسبت به شیر گاو دارای قند و نمک بیشتری هستند، بنابراین افراد ممکن است بخواهند به دنبال انواع کم نمک و بدون شکر باشند.

مردم باید بدانند که نوشیدنی های گیاهی جایگزین دقیقی برای شیر گاو نیستند

کسانی که معمولا کالری و سایر مواد مغذی را از شیر گاو دریافت می کنند، باید با یک متخصص تغذیه مجاز صحبت کنند تا مطمئن شوند که جایگزین های مناسبی پیدا می کنند. این امر به ویژه برای کودکان مهم است.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *