سبک زندگی

علائم سرطان روده بزرگ : شش نشانه هشدار دهنده

علائم سرطان روده بزرگ

اختصاصی فارمافوری: سرطان روده بزرگ یکی از مخرب ترین سرطان هایی است که علائم واضحی هم به همراه خود دارد. ممکن است فکر کنید که این بیماری در بزرگسالان و افراد سالخورده رخ می دهد. اما اکثرا در دهه ۲۰ و ۳۰ زندگی خود دچار سرطان روده بزرگ می شوند. حتی با اینکه معاینه و آزمایش به کاهش تعداد این بیماری ها کمک کرده است، همه گیر بودن چاقی ممکن است منجر به افزایش این سرطان در بین بزرگسالان شود. بنابراین دانستن علائم سرطان روده بزرگ بسیار نجات بخش می تواند باشد.

جی موناهان همسر کیت کوریک در سن ۴۲ سالگی و در سال ۱۹۹۸ به دلیل سرطان روده بزرگ درگذشت. کرگ ملوین مجری برنامه ویکند تودی اخیرا متوجه شده است که برادر ۳۹ ساله اش به سرطان روده بزرگ مرحله ۴ مبتلا شده است.

ممکن است گاهی از اوقات صحبت در مورد بخش هایی از بدن برای افراد ناخوشایند باشد. همچنین نسبت به تست های آزمایش غربالگری مربوط به سرطان ها، مردم بعضا واکنش عصبی نشان می دهند. تمام این ها باعث می شود تا بیمار بسیار دیر به پزشک مراجعه کند. وقتی که دیگر کار از کار گذشته است.

سرطان روده بزرگ سومین سرطان رایج در آمریکا بوده و دومین علت مرگ زنان و مردان آمریکایی به دلیل سرطان است.

در اینجا به ۶ علامت سرطان روده بزرگ اشاره می کنیم که هرگز نباید نادیده گرفته شوند.

علائم سرطان روده بزرگ

  1. خونریزی

شاید واضح ترین علامت خونریزی مقعدی باشد. اگر متوجه وجود خون در دستمال توالت، کاسه توالت و یا در مدفوع خود شدید، مراتب را با دکتر خود در میان بگذارید. خون ممکن است به رنگ قرمز روشن یا خرمایی تیره تر باشد.

خونریزی سرطان روده از خونریزی بیماری بواسیر یا شکافته شدن بیشتر است. بسیاری از افراد به مدفوع خود نگاه نکرده و باید بدانند که این کار واجب است. اگر متوجه وجود خون شدید، اصلا آن را دست کم نگیرید. خونریزی مقعدی چیزی است که شاید افراد برای مدت های طولانی آن را نادیده بگیرند. این موضوع ممکن است دوره ای باشد. بنابراین شاید در یک روز متوجه آن شوید و برای چند هفته دیگر اتفاقی نیفتد و مجدد خونریزی داشته باشید. بنابراین همین فاصله ممکن است باعث شود که فکر کنید هیچ مشکلی ندارید. در صورتیکه شاید به بیماری مبتلا شده باشید.

  1. کم خونی- فقر اهن

زمانی که تومورهای سرطان روده بزرگ شروع به خونریزی می کنند، آهن موجود در خون کاهش می یابد. ممکن است افراد متوجه از دست دادن خون نشوند. اما تست خون معمولی باعث آشکار شدن کم خونی و یا عدم سلامت گلبولهای قرمز خون می شود.

  1. دل درد

تومور می تواند منجر به انسداد و شکم درد و دیگر درد ها شود. نوع ناراحتی شکمی و شدت و ضعف آن به حالت خاصی اشاره دارد. درد فوق العاده شدید در ناحیه شکم ممکن است به پارگی اشاره داشته باشد. همچنین درد مزمن ممکن است علامت عدم عبور مواد درون شکم و انسداد باشد. همچنین ممکن است حالت تهوع و استفراغ و تورم شکم را تجربه کنید.

  1. مدفوع باریک

دکتر ها برای این مشکل از عبارت تغییر در قطر مدفوع استفاده می کنند. اگر مدفوع شما باریکتر از گذشته شده باشد، ممکن است به وجود تومور در روده بزرگ اشاره داشته باشد. به دیگر تغییرات در دفع نظیر یبوست دقت کنید.

  1. ناتوانی دفع به‌رغم احساس دفع

ناتوانی دفع به‌رغم احساس دفع یا همان زورپیچ حالتی است که شما حس می کنید باید شکم خود را خالی کنید، اما زمانی که تلاش می کنید، هیچ مدفوعی از شما خارج نمی شود. وجود تومور در مقعد ممکن است چنین حالتی را به وجود آورد.

  1. کاهش وزن غیر قابل توضیح

در کل، این حالت همواره ممکن است به سرطان روده بزرگ یا انواع دیگر سرطان ها اشاره داشته باشد. ممکن است به نظر برسد که به اندازه کافی غذا می خورید، اما بیماری می تواند نحوه استفاده از غذا توسط بدن را تغییر داده و از جذب مواد مغذی توسط بدن جلوگیری نماید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر دو علامت یا بیشتر از این علائم را دارید، اگر در ۵۰ سالگی بسر می برید، اگر در خانواده خود سابقه این بیماری و یا دیگر انواع سرطان ها را دارید، آزمایش باید زودتر صورت بگیرد. آزمایش غربالگری اثر زیادی بر کاهش تعداد موارد ابتلا به سرطان روده بزرگ دارد.

روش های زیادی موجود هستند. بنابراین با دکتر خود و یا متخصص بیماری های روده و معده در مورد روش مورد نیاز صحبت کنید.

کولونوسکوپی رایجترین روش در تست های غربالگری است. پس از اینکه کوریک در سال ۲۰۰۰ به سراغ آزمایشات غربالگری رفت، دکتر ها به افزایش این آزمایشات در بین مردم لقب “اثر کوریک” را اختصاص دادند.

شما می توانید از سیگموئیدوسکوپی منعطف استفاده کنید که نسخه مختصری از کولونوسکوپی است. همچنین می توان به سراغ تست مدفوع رفت که می تواند وجود خون در مدفوع یا DNA که به دلیل تومور روده بزرگ جاری شده است را ردیابی کند.

هیچ کدام از این آزمایشات نسبت به دیگری برتری ندارند. بهترین تست همان آزمایشی است که بیمار انجام خواهد داد.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *