دارو

علت بی خوابی چیست؟ چهار علت اصلی بی خوابی

علت بی خوابی چیست؟

اختصاصی فارمافوری: بی خوابی یک اختلال خواب است که ۳۵ درصد از بزرگسالان را درگیر می کند. بی خوابی علائم و انواع مختلفی دارد. از مشکلِ به خواب رفتن تا بی خوابی در کل طول شب. یا حتی خوابیدن در صبح. بی خوابی می تواند اثرات جدی و خطرناکی داشته باشد. می تواند منجر به خواب آلودگی بیش از حد در طول روز ، افزایش خطر تصادفات رانندگی و بیماری های متعددی شود. اما علت بی خوابی چیست؟

علت بی خوابی چیست؟

علل شایع بی خوابی استرس ، برنامه خواب نامنظم ، عادات بد خواب ، اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی ، بیماری ها و درد های جسمی ، داروها ، مشکلات عصبی و اختلالات خاص خواب است. برای بسیاری از افراد ، ترکیبی از این عوامل می تواند بی خوابی را شروع و تشدید کند.

 

انواع بی خوابی

همه بی خوابی ها یکسان نیستند. مثلا بی خوابی کوتاه مدت فقط در یک دوره کوتاه اتفاق می افتد. در حالی که بی خوابی مزمن سه ماه یا بیشتر طول می کشد. برای برخی از افراد ، مشکل اصلی خوابیدن (شروع خواب) است. در حالی که برخی دیگر با ماندن در خواب (حفظ خواب) مشکل دارند. یعنی سریع به خواب می روند. اما خوابشان عمیق نیست و خیلی زود از خواب می پرند.

 

شایع ترین علل بی خوابی چیست؟

بی خوابی علل بالقوه متعددی دارد. همچنین، بد خوابی می تواند خود باعث اختلالات متعدد دیگری شود. و این اختلالات می توانند به بد خوابی دامن بزنند. به گونه ای که در نهایت متوجه نشوید بی خوابی علت بیماری شماست یا بیماری شما علت بی خوابی؟

 

۱) بی خوابی و استرس

استرس می تواند واکنش عمیقی در بدن ایجاد کند که خواب با کیفیت را به چالش می کشد. واکنش استرس می تواند ناشی از کار ، دانشگاه و روابط اجتماعی باشد. قرار گرفتن در معرض شرایط آسیب زا می تواند استرس مزمن ایجاد کند. از جمله اختلال استرس پس از سانحه (PTSD).

واکنش فیزیکی بدن به استرس باعث ایجاد بی خوابی شود. ناتوانی در خواب ممکن است خود منبع استرس باشد. و شکستن چرخه استرس و بی خوابی را به طور فزاینده ای سخت تر می کند.

محققان معتقدند برخی از افراد در برابر مشکلات خواب ناشی از استرس آسیب پذیرتر هستند. یعنی استرس تاثیر بیشتری بر روی خواب آن ها میگذارد.

 

۲) بی خوابی و برنامه خواب نامنظم

در دنیای ایده آل ، ساعت داخلی بدن که به ریتم شبانه روزی آن معروف است ، از الگوی روزانه روز و شب پیروی می کند. در حقیقت ، بسیاری از افراد دارای برنامه های خواب هستند که باعث هماهنگی ریتم شبانه روزی آنها می شود.

دو مثال معروف جت لگ و شیفت کاری است. جت لگ(بی خوابی ناشی از مسافرت های طولانی) خواب را مختل می کند. زیرا بدن فرد نمی تواند خود را با تغییرات سریع منطقه زمانی سازگار کند. شیفت کاری مستلزم این است که فرد شب ها کار کند و روزها بخوابد. هر دو می توانند منجر به اختلال در ریتم شبانه روزی و بی خوابی شوند.

در برخی از افراد ، ریتم شبانه روزی می تواند بدون علت مشخص به جلو یا عقب تغییر کند. که منجر به مشکلات مداوم در زمان خواب و کیفیت کلی خواب می شود. ملاتونین یک مکمل بی خطر برای چنین مواردی است. برای مشاهده قیمت ملاتونین می توانید روی آن کلیک کنید.

 

۳)بی خوابی و سبک زندگی

عادات و روال ناسالم مربوط به شیوه زندگی و غذا و نوشیدنی می تواند خطر بی خوابی فرد را افزایش دهد.

کارهای زیر می تواند باعث مشکلات خواب شود:

کارهایی که مغز را تا دیروقت تحریک می کند. مانند  تا دیر وقت کار کردن ، بازی های ویدیویی یا استفاده از سایر وسایل الکترونیکی.

چرت زدن بعد از ظهر می تواند زمان خواب شما را از بین ببرد و خوابیدن در شب را دشوار کند.

زودتر خوابیدن برای جبران خواب از دست رفته می تواند ساعت داخلی بدن شما را به اشتباه بیندازد و ایجاد برنامه خواب سالم را با مشکل مواجه کند.

استفاده از تختخواب برای انجام فعالیتهای غیر از خواب می تواند بین تختخواب و بیداری ارتباطات ذهنی ایجاد کند.

 انتخاب رژیم غذایی شما می تواند در مشکلات خواب مانند بی خوابی نقش داشته باشد. مثلا کافئین یک محرک است که می تواند ساعت ها در سیستم شما بماند. خوابیدن را دشوار می کند و در صورت استفاده در بعدازظهر و شامگاه به طور بالقوه باعث بی خوابی می شود. نیکوتین محرک دیگری است که می تواند بر خواب تأثیر منفی بگذارد.

الکل اگرچه می تواند باعث خواب آلودگی شما شود ، در واقع می تواند با اختلال در چرخه خواب شما و ایجاد خواب پاره پاره و غیر ترمیمی ، خواب شما را بدتر کند.

غذاهای سنگین و تند در صورتی که دیروقت مصرف شوند، می توانند باعث ایجاد مشکلات خواب شوند.

 

۴)بی خوابی و اختلالات بهداشت روانی

شرایط بهداشت روانی مانند اضطراب ، افسردگی و اختلال دوقطبی اغلب باعث مشکلات جدی خواب می شود. تخمین زده می شود که ۴۰ درصد از افراد مبتلا به بی خوابی دارای اختلال سلامت روانی هستند.

 

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *