بهترین مکمل ها, خواص مواد غذایی, دارو-غذا

لاکتوفرین چیست و چه خواصی برای سلامتی دارد؟

لاکتوفرین چیست

اختصاصی فارمافوری: لاکتوفرین چیست؟ لاکتوفرین نوعی پروتئین است که در شیر طبیعی انسان و گاو یافت می شود. این پروتئین در دیگر مایعات موجود در بدن از جمله بزاق، اشک، مخاط و صفرا نیز وجود دارد. لاکتوفرین به طور عمده در آغوز موجود است. آغوز اولین شیر مادر است که پس از تولد نوزاد تولید می شود.

وظیفه اصلی لاکتوفرین انتقال و اتصال آهن در بدن است. این ماده به مبارزه با عفونت ها نیز کمک می کند. افرادی هستند که به دلیل خواص آنتی آکسیدانی و ضدالتهابی از مکمل لاکتوفرین استفاده می کنند. پودر لاکتوفرین از برنج با ژن اصلاح شده ساخته می شود اما می شود از شیر گاو نیز تهیه شود.

کپسول ایمیون ساپورت نچرال وورد با دارا بودن کلستروم (آغوز) و لاکتوفرین ها یکی از مکمل های بسیار موثر در تقویت سیستم ایمنی است.برای بررسی کیلیک کنید
از لاکتوفرین در چه مواردی استفاده می شود؟

لاکتوفرین و مکمل های مورد مطالعات گسترده ای قرار گرفته اند. در اینجا به مدارک علمی که به خواص آن اشاره دارد نگاهی می اندازیم.

عفونت ها

ظاهرا لاکتوفرین در بابر میکرو اورگانیسم هایی که بیماری تولید می کنند، مثلا میکرواورگانیسم هایی که به عفونت باکتریایی، ویروسی و قارچی منجر می شوند از بدن محافظت می کند.

در گزارشی در سال ۲۰۱۴ در مجله عفونت و شیمی درمانی محققان با تجزیه تحلیل خواص ضد ویروسی لاکتوفرین پی بردند که این ماده از اتصال ویروس ها به سلول های بدن و تکثیر ویروس ها ممانعت به عمل می آورد. دانشمندان همزمان دریافتنند که لاکتوفرین باعث تقویت عملکرد ایمنی بدن می شود.

هلیکوباکتر پیلوری

لاکتوفرین همچنین می نواند به محافظت از بدن در برابر عفونت هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) – عفونتی که باعث ایجاد زخم می شود – کمک کند. محققان در گزارسی در سال ۲۰۱۴ در مجله جهانی گوارش با تجزیه تحلیل آزمایش های بالینی گذشته درباره استفاده از شیر تخمیر شده و چندین پروتئین تشکیل دهنده شیر ( از جمله لاکتوفرین) در مقابله با عفونت هلیکوباکتر پیلوری دریافتند که لاکتوفرین موجود در شیر گاو به مبارزه با باکتری ها و کاهش عفونت کمک می کند.

هپاتیت    C

برخی شواهد نشان می دهد که لاکتوفرین احتمالا می تواند عفونت ناشی از هپاتیت سی را مهار کند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ دانشمندان پی بردند که درمان با لاکتوفرین باعث افزایش سطح ینترلوکین ۱۸ می شود. ینترلوکین ۱۸ نوعی پروتئین در سیستم ایمنی بدن است که در مبارزه با هپاتیت سی نقش مهمی ایفا می کند. ۶۸ نفر در این مطالعه یک ساله شرکت کردند.

مطالعات دیگر نیز خواص لاکتوفرین را در مراحل خاصی از بروز هپاتیت سی در بدن انسان تایید کرده اند. برخی مطالعات آزمایشگاهی و بعضی آزمایش های بالینی نشان می دهند که لاکتوفرین جلوی تکثیر ویروس در سطح درون سلولی را می گیرد. همزمان اطلاعات ضد و نقیضی پیرامون ظرفیت لاکتوفرین در جلوگیری از ورود ویروس هپاتیت به سلول هدف نیز به انتشار رسیده است.

آکنه

در جریان مطالعه ای در سال ۲۰۱۰ شرکت کنندگان مدت ۱۲ هفته هر روز شیر تخمیر شده با ۲۰۰ میلی گرم لاکتوفرین یا شیر تخمیر شده مصرف کردند. در انتهای دوره آن دسته از افرادی که شیر با مکمل لاکتوفرین مصرف کردند در مقایسه با افرادی که دارونما خوردند با کاهش ضایعات آکنه، ضایعات التهابی و درجه آکنه مواجه شدند. همچنین تیری اسیل گلیسرول ، نوعی چربی روی پوست نیز کاهش یافت. نتایج مطالعه ای در سال ۲۰۱۷ نیز مصرف مکمل های لاکتوفرین همراه با ویتامین E  و زینک به مدت سه ماه توسط بیماران مبتلا به آکنه ملایم تا متوسط را مورد بررسی قرار داد و معلوم شد که کل ضایعات آکنه، ضایعات التهابی، و کومدون ها در مقایسه با آن افرادی که دارونما مصرف کردند کم شد.

بر اساس همین مطالعات مکمل لاکتوزینک برای کاهش جوشها طراحی و تولید شد. برای مشاهده این محصول روی نام ان کلیک کنید.

پوکی استخوان

تحقیقات پیرامون خواص لاکتوفرین در استخوان سازی محدود است اما تحقیقات اولیه حاکی از آن است که لاکتوفرین احتمالا در پیشگیری از پوکی استخوان موثر است.

گزارشی در سال ۲۰۱۵ منتشر شد که می گفت آزمایش های آزمایشگاهی نشان می دهد که لاکتوفرین احتمالا همراه با ماده معدنی هیدروکسی آپاتیت  باعث تحریم رشد سلول های استخوان ساز معروف به استئوبلاست می شود.

مطالعه ای در سال ۲۰۰۹ منتشر شد و دانشمندان تاثیر مکمل استئوبلاست (غنی شده با ریبونوکلئاز، ماده‌ای موثر در تشکیل عروق خونی جدید ) بر سلامت استخوان در زنان یائسه را بررسی کردند. پس از مطالعه معلوم شد افرادی که مکمل لاکتوفرین مصرف کردند در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کردند با تحلیل استخوان کمتری روبرو بودند و افزایش تشکیل استخوان را تجربه کردند.

دیگر کاربردها

لاکتوفرین برای طیف وسیعی از درمان ها به عنوان دارو معرفی می شود . از جمله :

تحریک سیستم ایمنی بدن

ممانعت از آسیب های مرتبط با پیری

گسترش باکتری های سالم در روده

تنظیم متابولیسم آهن

بهبود اسهال

پیشگیری از سرطان

به اندازه کافی شواهد علمی برای پشتیبانی از این خواص لاکتوفرین در دسترس نیست.

عوارض جانبی

به طور کلی لاکتوفرین به آن میزانی که در معمولا در موادغذایی همچون شیر یافت می شود ایمن است. اگر لاکتوفرین در دوزهای بیشتر مصرف شود امکان دارد عوارض جانبی به بار بیاورد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *