خواص مواد غذایی

هیپرمنیزیمی چیست؟

فواید و ارزش غذایی اسفناج

هیپرمنیزیمی چیست؟ هیپرمنیزیمی به مقدار بیش از حد منیزیم در جریان خون اشاره دارد. عارضه ای نادر است و معمولاً به دلیل نارسایی کلیه یا عملکرد ضعیف کلیه ایجاد می شود.

منیزیم یک ماده معدنی است که بدن از آن به عنوان الکترولیت استفاده می کند، به این معنی که وقتی در خون حل می شود بارهای الکتریکی را در سراسر بدن حمل می کند.

منیزیم در سلامت استخوان، عملکرد قلبی عروقی و انتقال عصبی از جمله عملکردهای دیگر نقش دارد. بیشتر منیزیم در استخوان ها ذخیره می شود.

معمولاً منیزیم بسیار کمی در خون یافت می شود. هنگامی که سطح منیزیم به ویژه بالا باشد، به آن هیپرمنیزیمی می گویند.

هیپرمنیزیمی نادر است و زمانی رخ می دهد که منیزیم بیش از حد در خون گردش کند.

در افراد سالم، منیزیم بسیار کمی در خون گردش می کند. سیستم گوارشی (روده) و کلیه میزان منیزیم جذب شده توسط بدن و میزان دفع آن از طریق ادرار را تنظیم و کنترل می کند.

این سیستم ها میزان جذب منیزیم بدن و میزان دفع آن از طریق ادرار را کنترل می کنند.

بدن سالم سطح ۱.۷ تا ۲.۳ میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) منیزیم را همیشه حفظ می کند.

سطح بالای منیزیم ۲.۶ میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر است.

علت هیپرمنیزیمی 

بیشتر موارد هیپرمنیزیمی در افرادی رخ می دهد که نارسایی کلیه دارند. هیپرمنیزیمی به این دلیل اتفاق می‌افتد که فرآیندی که سطح منیزیم را در بدن در سطوح طبیعی نگه می‌دارد، در افراد مبتلا به اختلال عملکرد کلیه و مرحله نهایی بیماری کبد به درستی کار نمی‌کند.

وقتی کلیه ها به درستی کار نمی کنند، نمی توانند از شر منیزیم اضافی خلاص شوند و این باعث می شود که فرد مستعد انباشته شدن این ماده معدنی در خون شود.

برخی از درمان‌های بیماری مزمن کلیه، از جمله مهارکننده‌های پمپ پروتون، می‌توانند خطر هیپرمنیزیمی را افزایش دهند. سوءتغذیه و اعتیاد به الکل از عوامل خطر اضافی در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی است.

علل دیگر

به ندرت پیش می آید که فردی که دارای عملکرد طبیعی کلیه است دچار هیپرمنیزیمی شود. اگر فردی با عملکرد سالم کلیه دچار هیپرمنیزیمی شود، علائم معمولاً خفیف هستند.

علل دیگر هیپرمنیزیمی عبارتند از:

لیتیوم درمانی

کم کاری تیروئید

بیماری آدیسون

سندرم شیر قلیایی

داروهای حاوی منیزیم مانند برخی ملین ها و آنتی اسیدها

هیپرکلسمی هیپوکلسیوری خانوادگی

این عارضه همچنین می‌تواند در فردی ایجاد شود که به دلیل مصرف بیش از حد دارو با کاتارتیک‌های حاوی منیزیم تحت درمان قرار گرفته است.

زنانی که منیزیم را به عنوان درمانی برای پره اکلامپسی مصرف می کنند، در صورت بالا بودن دوز آنها نیز ممکن است در معرض خطر باشند.

علائم

علائم هیپرمنیزیمی عبارتند از:

حالت تهوع

استفراغ

اختلال عصبی

فشار خون پایین غیر طبیعی (هیپوتانسیون)

گرگرفتگی

سردرد

به خصوص سطوح بالای منیزیم در خون می تواند منجر به مشکلات قلبی، مشکل در تنفس و شوک شود. در موارد شدید می تواند منجر به کما شود.

تشخیص

برای تشخیص هیپرمنیزیمی می توان با اندازه گیری سطح منیزیم در خون، آزمایش خون انجام داد.

هیپرمنیزیمی با آزمایش خون تشخیص داده می شود. سطح منیزیم موجود در خون نشان دهنده شدت بیماری است.

سطح طبیعی منیزیم بین ۱.۷ تا ۲.۳ میلی گرم در دسی لیتر است. هر چیزی بالاتر از این و تا حدود ۷ میلی گرم در دسی لیتر می تواند علائم خفیفی از جمله برافروختگی، حالت تهوع و سردرد ایجاد کند.

سطوح منیزیم بین ۷ تا ۱۲ میلی گرم در دسی لیتر می تواند بر قلب و ریه ها تأثیر بگذارد و سطوح بالای این محدوده ممکن است باعث خستگی شدید و فشار خون پایین شود.

سطوح بالای ۱۲ میلی گرم در دسی لیتر می تواند منجر به فلج عضلانی و هیپرونتیلاسیون شود. هنگامی که سطوح بالای ۱۵.۶ میلی گرم در دسی لیتر باشد، این وضعیت ممکن است منجر به کما شود.

درمان

اولین قدم در درمان هیپرمنیزیمی، شناسایی و توقف منبع منیزیم اضافی است.

سپس از یک منبع کلسیم داخل وریدی (IV) برای کاهش علائمی مانند اختلال در تنفس، ضربان قلب نامنظم و افت فشار خون و همچنین اثرات عصبی استفاده می‌شود.

کلسیم داخل وریدی، دیورتیک ها یا قرص های آب نیز ممکن است برای کمک به بدن برای خلاص شدن از شر منیزیم اضافی استفاده شود.

افراد مبتلا به اختلال عملکرد کلیوی یا کسانی که بیش از حد شدید منیزیم مصرف کرده اند، در صورتی که نارسایی کلیه را تجربه می کنند، یا اگر سطح منیزیم همچنان پس از درمان در حال افزایش باشد، ممکن است به دیالیز نیاز داشته باشند.

پیشگیری

افراد مبتلا به مشکلات کلیوی در معرض خطر ابتلا به هیپرمنیزیمی هستند زیرا کلیه آنها ممکن است قادر به دفع منیزیم کافی نباشد.

اجتناب از داروهای حاوی منیزیم می تواند به جلوگیری از عوارض کمک کند. این شامل برخی از داروهای ضد اسید و ملین بدون نسخه است.

به پزشکان توصیه می‌شود که در هر فردی که کلیه‌های ضعیفی دارد و علائم مرتبط را تجربه می‌کنند، آزمایش هیپرمنیزیمی انجام دهند.

چشم انداز

اگر به موقع تشخیص داده شود، هیپرمنیزیمی معمولا قابل درمان است. اگر عملکرد کلیه طبیعی باشد، کلیه ها می توانند منیزیم اضافی را به سرعت دفع کنند، پس از شناسایی منبع و متوقف شدن آن.

موارد شدید، به خصوص اگر دیر تشخیص داده شوند، در افرادی که کلیه‌های آسیب دیده دارند، می‌تواند سخت‌تر باشد. با این حال، دیالیز و کلسیم داخل وریدی می تواند علائم را به سرعت متوقف کند.

افراد مسن مبتلا به اختلال عملکرد کلیه در معرض خطر بیشتری برای ایجاد عوارض شدید هستند. افراد بدحال که قبلاً در بیمارستان بستری شده اند، در صورت تشخیص هیپرمنیزیمی، میزان مرگ و میر بیشتری دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *