سبک زندگی

پیشگیری از سرطان : تازه ترین یافته ها راجع به این بیماری چه میگویند؟

پیشگیری از سرطان

اختصاصی فارمافوری: در زمینه تشخیص، درمان و پیشگیری از سرطان پیشرفت های زیادی صورت گرفته است. پیشرفت هایی که در سال اخیر اتفاق افتاد به این معناست که ازین به بعد جان انسان های بیشتری در امان خواهد بود.

جدیدترین روش های درمان سرطان

تحقیق در مورد ریشه کن کردن این بیماری مهمترین موضوع برای دانشمندان است. در سال گذشته ۱۶۸۵۰۰۰ مورد سرطان تشخیص داده شده. و ۶۰۰ هزار نفر بر اثر آن فوت کردند. درمان های استاندارد که تاکنون مطرح شده اند عبارتند از جراحی، استفاده از اشعه برای کشتن سلول ها و شیمی درمانی. اما رادیو و شیمی درمانی به سلول های سالم نیز صدمه می زنند. بنابراین محققین به دنبال درمان های بهتری هستند.

داروهای ایمنی درمانی

داروهای ایمنی درمانی جدید از سلول های ایمنی خود بیمار برای حمله به سرطان استفاده می کنند. همچنین اخیرا دو ایمنوتراپی جدید مورد تایید قرار گرفتند.

اینوتوزومب از پادتن استفاده کرده تا سلول های سرطان خون را تشخیص دهد. و به این سلول ها مستقیما سم رسانی کند و آنها را با عوارض جانبی بسیار کمتری نسبت به داروهای استاندارد شیمی درمانی بکشد.

دیگر درمان موثر بیلناتوموماب نام دارد. این دارو به عنوان یک لینک عمل میکند. که سلول های T را در تماس با سلول های B قرار داده تا سلول های سرطان خون را بکشند.

داروی ژن درمانی

بزرگترین پیشرفت در زمینه سرطان در این سال تایید اولین داروی ژن درمانی برای درمان افراد جوان مبتلا به لوسمی ‌لنفوبلاستیک حاد است. درمان سلول T شامل حذف سلول T از بدن بیمار و اصلاح آنهاست. پس از برنامه نویسی مجدد آنها برای شناسایی سرطان، این سلول ها مجددا به بدن بیمار تزریق شده و در سرتاسر بدن گردش می کنند. سلول های سرطانی را می یابند، به آنها حمله کرده و آنها را می کشند. سلول های T همچنین به صورت دراز مدت فعالیت و بازتولید می کنند. این سلول ها واقعا موثر هستند. در آزمایشات بالینی، ۸۳ درصد از بیماران در سه ماه وارد مرحله بهبودی شده و تقریبا نیمی از انها تا دو سال بعد را هم سالم ماندند.

نوری در تاریکی : امید دوباره

این نکته بسیار مهم است. زیرا کمتر از ۱۰ تا ۲۰ درصد کودکان مبتلا به لوسمی ‌لنفوبلاستیک حاد عود کننده یا مقاوم با درمان های استاندارد تا دو سال زنده می مانند. البته این روش عوارض جانبی نظیر تب شدید دارد. بنابراین کار بیشتری در این زمینه باید صورت گیرد. تلاش های جدید در راستای درک این نکته انجام گرفته که چگونه دکترها می توانند این درمان را برای کودکان، بزرگسالان و افراد مبتلا به لوسمی ‌لنفوبلاستیک حاد پیاده سازی کنند.

بعضی دکترها در زمینه مبارزه با سرطان کودکان فعالند. بعضی دیگر بر روی بیماری افراد مسن تر تحقیق می کنند. اولین داروی ژن درمانی برای سرطان خون برای بزرگسالان و بخصوص برای افراد مبتلا به لنفوم غیرهوچکین مورد تایید قرار گرفته.

این درمان به همان شیوه و با حذف سلول های T انجام می گیرد. بیماران در حال درمان، از جذابترین تجارب افراد متخصص است. و تایید این درمان امید و خوش بینی را برای بیمارانی فرآهم میکند که در سایر درمان ها به موفقیت نرسیده اند.

امید باز یافته

اینکه بتوان درمان جدیدی را برای بیمارانی مطرح کرد که ۱۲ تا ۲۴ ماه گذشته هیچ راه حلی برای آنها وجود نداشته، بسیار نوید دهنده است. اکنون این درمان بر روی سرطان های خونی نظیر سرطان خون و سرطان لنفوم اثر گذار بوده. محققین در حال کاوش بر روی مبارزه با تومورهای مقاوم سایر سرطان ها نیز هستند.

آخرین تجهیزات تشخیص سرطان

در اینجا به آخرین تجهیزات ردیابی و تعقیب سرطان اشاره می کنیم. تصویربرداری نوری با استفاده از نور برای دیدن داخل بدن، نظیر دستگاه فیتبیت، در مشاهده واکنش بیماران سرطانی به شیمی درمانی بسیار مفید است. دستگاه ام آر آی و فراصوت می توانند خرد شدن تومور را نشان دهند.

همچنین یک وسیله پوشیدنی در حال ساخت بوده که دور سینه قرار گرفته و سنجش های پیوسته ای را انجام می دهد. دیگر پیشرفت ها در زمینه تصویربرداری نوری در حال ظهور هستند. مثلا پروبی وجود دارد که با استفاده از نور به جراح ها می گوید که در حین جراحی تمام تومور از بدن بیمار خارج شده است یا خیر.

 

اهمیت انتقال تجربه ها و اشتراک گذاری آخرین دانسته ها

همه ی افراد باید در مورد آمارهای مربوط به سرطان اطلاعات داشته باشند. و اشتراک گذاری در فضای اینترنت به دکترها کمک میکند تا چیزهای بیشتری در مورد سرطان بدانند. عامل اصلی پیشرفت های جدید اطلاعات به اشتراک گذاشته شده بوده. برای رسیدن به این هدف، دانشگاه شیکاگو در کنار سایر نهادها روی شبکه های تحقیقاتی در مورد سرطان کار میکند. که امکان همکاری و در عین حال حفظ امنیت داده های بیماران را فراهم می آورد. در این پایگاه اطلاعات در مورد بیماری ذخیره میشود. سپس با افراد متخصص در سرتاسر دنیا به اشتراک گذاشته می شود. این موضوع انقلابی در نحوه تحقیقات دکترها به وجود خواهد آورده.

آمار نگران کننده شیوع سرطان در بین جوانان

به این فکر نکنید که چون سن شما زیر ۵۰ سال است، پس در برابر سرطان ایمن هستید. افزایش آزار دهنده میزان سرطان های روده بزرگ در بین جوانترها در این سال به چشم می خورد. افرادی که در دهه ی ۱۹۹۰ به دنیا آمده اند، با احتمال دو برابری به سرطان روده و با احتمال ۴ برابری نسبت به افراد متولد دهه ۱۹۵۰ به سرطان مقعد مبتلا می شوند. این لزوم پیشگیری از سرطان را بسیار جدی تر میکند.

اگرچه آمار این سرطان ها به دلیل غربال گری بهتر در بین بزرگسالان در حال کاهش است. اما افزایش آمار در بین جوانتر ها نگران کننده است. در این بین به کمپین های آموزشی نیاز است تا به متخصصین بالینی و عموم مردم در مورد افزایش این بیماری هشدار داده شود. تا تاخیر در تشخیص بیماری کاهش یابد. متاسفانه این تاخیر در بین جوانان بسیار شایع است. همچنین این کار باعث تغذیه سالمتر و زندگی فعالتر نسبت به گذشته آنها می شود. دلیل افزایش آمار سرطان در بین جوانترها مشخص نیست. اما نکته اینجاست که این دانش ممکن است هشداری برای دکترها و بیماران باشد. و منجر به پیشگیری از سرطان و یا تشخیص زودرس بیماری شود.

پیشگیری از سرطان

نقش دستگاه گوارش در سرطان : مبارزه بهتر با پروبیوتیک ها

میکروبیوم سالم(یا همان میکروبهای خوب موجود در بدن) در دستگاه گوارش عمر بیماران سرطانی را افزایش می دهد. در مطالعه ای مشخص شد بیماران مبتلا به سرطان پوست (ملانوم سطح چهار) که با ایمنی درمانی موفق به درمان شده اند نتایج بهتری را با داشتن باکتری های خوب در سیستم گوارشی، بدست می آورند. به دلیل اینکه این باکتری های خوب بر پاسخ ایمنی بدن اثر می گذارند. هرچه میکروبیوم سالم تر باشد، واکنش بدن به درمان هایی که از سیستم ایمنی برای مبارزه با سرطان استفاده می کنند، بهتر می شود.

خبر خوب آنکه میکروبیوم می تواند با تغییر سبک زندگی مثل رژیم غذایی، ورزش و استفاده از پروبیوتیک سالم و خوب شود. می توان میکروبیوم را تغییر داد. و این کار آنقدرها هم سخت نیست. بنابراین این پیشرفت ها فرصت های جدیدی را برای درمان و پیشگیری از سرطان به وجود می آورند. (برای مشاهده یکی از بهترین پروبیوتیک ها برای مصرف روزانه می توانید بر روی لاکتوگام کلیک کنید.)

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *