رژیم غذایی

چرا رژیم غذایی کتوژنیک باعث کاهش وزن برخی افراد نمی شود؟

چرا رژیم غذایی کتوژنیک باعث کاهش وزن برخی افراد نمی شود؟

اختصاصی فارمافوری: رژیم کتو نوعی رژیم غذایی است که مصرف کربوهیدرات را به میزان قابل توجهی محدود می کند. به طور معمول، بدن کربوهیدرات ها را به قند گلوکز تجزیه می کند که از آن برای انرژی استفاده می کند. وقتی کربوهیدرات کافی در بدن وجود نداشته باشد، وارد مرحله ای به نام کتوز می شود. در طی کتوز، بدن در سوزاندن چربی و استفاده از آن به جای گلوکز برای انرژی بسیار کارآمد می شود. این چربی سوزی رژیم کتوژنیک را به انتخابی محبوب برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند تبدیل می کند. با این حال، سوال این است که چرا رژیم غذایی کتوژنیک باعث کاهش وزن برخی افراد نمی شود؟

 

چرا رژیم غذایی کتوژنیک باعث کاهش وزن برخی افراد نمی شود؟

 

عدم دستیابی به کتوز

فردی که رژیم کتو دارد باید سعی کند فقط ۵ تا ۱۰ درصد از کالری دریافتی خود را کربوهیدرات بسازد.

معمولاً وقتی فردی با رژیم کتو وزن کم نمی کند به این دلیل است که به کتوز نرسیده است.

شایع ترین دلیل عدم ابتلا به کتوزکاهش نیافتن کافی کربوهیدرات ها است. بر اساس یک مقاله معتبر در سال ۲۰۱۹ در مورد رژیم کتوژنیک، کربوهیدرات ها باید تنها ۵ تا ۱۰ درصد از کالری دریافتی یک فرد را تشکیل دهند.

گاهی اوقات ممکن است فردی احساس کند که مصرف کربوهیدرات خود را به شدت کاهش داده است. با این حال، ممکن است همچنان به اندازه کافی کربوهیدرات مصرف کند تا بدن بتواند از گلوکز انرژی تولید کند و این از چربی سوزی بدن جلوگیری می کند.

فردی که با رژیم کتو وزن کم نمی کند بهتر است از خرید کیت تست خانگی بهره مند شود. این کیت ها حاوی نوارهای تست هستند که وجود کتون ها را در ادرار بررسی می کنند. نتیجه مثبت نشان می دهد که بدن در حال کتوز است.

گزینه دیگر استفاده از دستگاه کوچکی به نام تحلیلگر تنفس کتون است که کتون ها را در نفس تشخیص می دهد.

آزمایش خانگی می تواند راهی مفید برای افراد باشد تا مطمئن شوند که واقعاً وارد کتوز شده اند. افراد می توانند از این اطلاعات برای ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی استفاده کنند که به آنها در دستیابی به اهداف کاهش وزن کمک می کند.

 

خوردن بیش از حد پروتئین

بسیاری از رژیم‌های کم کربوهیدرات میزان متوسطی از پروتئین را در اختیار دارند. برخی افراد به اشتباه فکر می کنند که رژیم کم کربوهیدرات و پروتئین بالا یک رژیم کتو است. با این حال، بعید است که این نوع رژیم باعث ایجاد کتوزیس شود، زیرا بدن می تواند پروتئین های اضافی را به اسیدهای آمینه تجزیه کرده و آنها را به انواع قند تبدیل کند.

فردی که از رژیم کتو استفاده می کند، بیشتر کالری خود را از چربی دریافت می کند، که باید حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد منبع مورد اعتماد کالری دریافتی خود را نشان دهد. این مصرف چربی فضای کمی برای پروتئین باقی می گذارد. اگر پروتئین بیش از ۳۵ درصد از رژیم غذایی یک فرد را تشکیل دهد، بعید است که آنها دچار کتوز شوند.

 

خوردن بیش از حد کربوهیدرات های قابل قبول

در رژیم کتو، چندین نوع کربوهیدرات از جمله آجیل و لبنیات قابل قبول است. این غذاها معمولاً غذاهایی با چربی بالا و مواد مغذی متراکم هستند که افزودنی عالی به رژیم کتو هستند. با این حال، آنها همچنین حاوی کربوهیدرات هستند.

خوردن بیش از حد از این غذاها فرد را از دستیابی و حفظ کتوز باز می دارد.

 

خوردن مالتیتول

الکل های شکر معمولاً گزینه خوبی برای افرادی هستند که از رژیم کتو پیروی می کنند. آنها شیرینی را بدون افزایش کربوهیدرات خالص در بدن فراهم می کنند. با این حال، همه الکل های قند یکسان نیستند.

مالتیتول یک الکل قندی است که کتو دوست ندارد. اگرچه مالتیتول از نظر فنی قندی با شاخص گلیسمی پایین (GI) است، اما همچنان بر سطح قند خون اثر می گذارد. این اثر برای جلوگیری از ورود فرد به کتوز کافی است.

 

عدم شمارش کالری

شمارش کالری ممکن است به کاهش وزن در رژیم کتو کمک کند.

فردی که کالری بیشتری از آنچه بدنش می تواند بسوزاند می خورد، بعید است وزن کم کند. افرادی که کالری زیادی مصرف می کنند ممکن است وزن اضافه کنند، حتی اگر در حالت کتوز باشند.

غذاهای پرچرب نسبت به غذاهایی که سرشار از کربوهیدرات و پروتئین هستند، کالری بیشتری دارند. بنابراین بسیار مهم است که افراد میزان کالری مصرفی خود را پیگیری کنند.

رعایت یک برنامه غذایی متعادل می تواند به فرد کمک کند تا وزن ایده آل خود را حفظ کند.

 

میان وعده های مداوم

حتی زمانی فرد یک برنامه غذایی تایید شده در ذهن دارد، اگر تسلیم تنقلات مداوم شود، این امر می تواند کالری دریافتی او را تا حد زیادی افزایش دهد. یک میان وعده ممکن است به جلوگیری از گرسنگی کمک کند، اما به راحتی می تواند تلاش های کاهش وزن را خراب کند.

 

الکل

بسیاری از نوشیدنی های الکلی، از جمله شراب و آبجو، سرشار از کربوهیدرات هستند. اکثر اشکال رژیم کتونی این نوع الکل را مجاز نمی دانند.

الکل های سخت، مانند جین و ودکا، کربوهیدرات کمتری دارند، به این معنی که به طور کلی در رژیم کتو قابل قبول هستند. با این حال، این نوشیدنی ها بسیار پر کالری هستند. به این ترتیب، حتی این گزینه ها می توانند از کاهش وزن جلوگیری کنند.

مصرف الکل راهی آسان برای افزایش کالری دریافتی بدون تامین مواد مغذی بدن است.

 

کم تحرک یا بدون ورزش

ورزش بخش مهمی از سالم ماندن است. ورزش همچنین متابولیسم بدن را تحریک می کند و کالری می سوزاند. بنابراین، یک ابزار عالی برای کسانی است که رژیم دارند.

ورزش ممکن است به ویژه در رژیم کتو مهم باشد، زیرا غذاهای پرچربی که فرد می خورد حاوی کالری زیادی است. سوزاندن کالری از طریق ورزش می تواند به فرد کمک کند تا به وزن دلخواه خود برسد.

 

استرس زیاد

سبک زندگی با استرس بالا نیز می تواند مانع از کاهش وزن فرد در رژیم کتو شود. همانطور که نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ اشاره می کند، استرس می تواند باعث تغییراتی در سطوح هورمونی شود که می تواند منجر به افزایش وزن یا مشکل در کاهش وزن شود.

استرس مزمن همچنین باعث می شود افراد هوس غذاهای راحت کنند. این غذاها کالری بیشتری به رژیم غذایی اضافه می کنند.

 

بیماری زمینه ای

گاهی اوقات ممکن است یک فرد همه چیز را به درستی انجام دهد و باز هم نتواند با رژیم کتو وزن کم کند. در برخی موارد، این ممکن است به دلیل یک بیماری زمینه ای باشد که باعث افزایش وزن یا جلوگیری از کاهش وزن می شود. از طرف دیگر، دارویی که فرد برای بیماری زمینه‌ای مصرف می‌کند ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی باعث افزایش اشتها شود.

برخی از بیماری هایی که می تواند به افزایش وزن بیانجامد عبارتند از:

کم کاری تیروئید
افسردگی
سطح انسولین بالا
سندرم کوشینگ
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

اگر فردی با وجود رعایت رژیم غذایی سخت و برنامه ورزشی قادر به کاهش وزن نباشد، باید به پزشک مراجعه کند. پزشک ممکن است آزمایش هایی برای تعیین اینکه چه چیزی از کاهش وزن جلوگیری می کند انجام دهد. درمان بیماری زمینه ای ممکن است مشکل را حل کند.

 

نکات

نوشیدن آب زیاد ممکن است به جلوگیری از خوردن میان وعده کمک کند.

نکات زیر ممکن است به فرد کمک کند تا از اشتباهات رایج رژیم غذایی اجتناب کند تا بتواند با رژیم کتو وزن کم کند:

داشتن یک دفتر خاطرات غذایی: فرد با پیگیری آنچه در طول روز مصرف می‌کند، اغلب می‌تواند هر نوع غذا یا الگوی غذایی (مانند میان‌وعده) را شناسایی کند که ممکن است از کاهش وزن جلوگیری کند.

نوشیدن آب زیاد: نوشیدن آب زیاد به پر شدن معده کمک می کند و این ممکن است به فرد کمک کند تا در طول روز پرخوری نکند یا تنقلات بیش از حد نخورد.

جویدن آدامس بدون قند: جویدن آدامس بدون قند حاوی اریتریتول یا استویا ممکن است به جلوگیری از هوس خوردن غذاهای شیرین کمک کند. همچنین ممکن است به کاهش میان وعده های غیر ضروری بین وعده های غذایی کمک کند.

خواب زیاد: خواب به تنظیم چرخه های طبیعی بدن کمک می کند و همچنین ممکن است به کاهش سطح استرس کمک کند.

 

خلاصه

دستیابی و حفظ کتوز می تواند برای بسیاری از افراد کار دشواری باشد. رژیم کتو سختگیرانه است و برای دستیابی به نتیجه به افرادی نیاز دارد که به شدت به آن پایبند باشند.

با این حال اکثر افراد با برخی تنظیمات جزئی می توانند به کتوزیس برسند و کاهش وزن خود را کلید بزنند.

هر کسی که با وجود پیروی از رژیم کتو و ورزش منظم قادر به کاهش وزن نیست بهتر است با یک پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *