بیماری ها

کمردرد سمت راست به خاطر چیست؟

کمردرد سمت راست به خاطر چیست؟

اختصاصی فارمافوری: کمردرد سمت راست به خاطر چیست؟ مشکلات مکانیکی در ستون فقرات، عضلات، تاندون ها و رباط ها شایع ترین علل کمردرد پایین سمت راست هستند. علل دیگر ممکن است شامل عفونت، سنگ کلیه یا آپاندیسیت باشد. درمان این مشکلات بسته به علت آن متفاوت است، اما ممکن است شامل فیزیوتراپی یا جراحی باشد.

کمر مقدار قابل توجهی وزن را تحمل می کند و در هر دو طرف مستعد آسیب است. همچنین ممکن است شرایطی که سایر نواحی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند، مانند عفونت یا التهاب، باعث ایجاد کمردرد سمت راست شود.

در برخی موارد، افراد ممکن است یک درد مبهم را تجربه کنند که مدت طولانی طول می کشد یا می آید و می رود. در موارد دیگر، ممکن است درد شدید داشته باشند. درد ممکن است مختص سمت راست باشد یا ممکن است در سایر نواحی پشت و پاها نیز وجود داشته باشد.

در این مقاله به برخی از علل بالقوه کمردرد پایین سمت راست و گزینه های درمانی آن ها می پردازیم.

رگ به رگ شدن و کشیدگی

بلند کردن اجسام سنگین می تواند منجر به رگ به رگ شدن و کشیدگی شود که از علل شایع کمردرد سمت راست است.

این آسیب ها شایع ترین علت کمردرد هستند. رگ به رگ شدن زمانی رخ می دهد که کشش بیش از حد یا پارگی رباط های پشت وجود داشته باشد، در حالی که پارگی عضلات یا تاندون های پشت باعث کشیدگی می شود.

رگ به رگ شدن و کشیدگی می تواند به دلیل آسیب، حرکت ناگهانی یا بلند کردن یک جسم سنگین رخ دهد. آسیب ناشی از آن می تواند دردناک باشد و حرکت را در این ناحیه از بدن محدود کند. رگ به رگ شدن یا کشیدگی می تواند در سمت راست کمر رخ دهد.

بدن می تواند این آسیب ها را درمان کند، اما افراد ممکن است بخواهند برای مدیریت ناراحتی از داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن استفاده کنند. در برخی موارد، فیزیوتراپی ممکن است به بهبودی کمک کند.

رادیکولوپاتی

رادیکولوپاتی زمانی رخ می دهد که التهاب، فشرده سازی یا آسیب بر ریشه عصب نخاعی تأثیر بگذارد. این عارضه می تواند منجر به کمردرد شود که ممکن است در هر دو طرف ایجاد شود.

علل رادیکولوپاتی متفاوت است. فتق دیسک، که در آن دیسک در ستون فقرات از جای خود خارج می شود، یکی از دلایل بالقوه است.

درمان این بیماری به علت آن بستگی دارد. داروهای ضد التهاب اغلب می توانند به مدیریت علائم کمک کنند. در موارد جدی تر، تزریق استروئید ممکن است برای کنترل التهاب و کاهش درد ضروری باشد.

اگر فردی اضافه وزن دارد، کاهش وزن به کاهش فشار روی ناحیه کمک می کند. فیزیوتراپی نیز می تواند با تقویت عضلات اطراف کمک کند.

قرص دابل کات چربی سوز و کاهنده اشتها در فارما فوری
کپسول لاغری کربو بلاکر نچرال (مانع ازجذب کربوهیدرات) در فارمافوری

تنگی کانال نخاعی

این عارضه زمانی رخ می دهد که فضای اطراف نخاع باریک می شود و به ستون فقرات و اعصاب فشار وارد می کند. این افزایش فشار می تواند منجر به درد و بی حسی در ناحیه کمر و پاها شود. که بیشتر در نتیجه آرتریت است.

تنگی کانال نخاعی دارای طیف وسیعی از درمان های مختلف است که عبارتند از:

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) یا استامینوفن

فیزیوتراپی

تزریق استروئید

عمل جراحی

دژنراسیون دیسک بین مهره ای

فیزیوتراپی می تواند به درمان دژنراسیون دیسک بین مهره ای کمک کند.

دژنراسیون دیسک بین مهره ای یک بیماری شایع است که در آن دیسک هایی که استخوان ها یا مهره ها را در ستون فقرات نگه می دارند تحلیل می روند.

این انحطاط که اغلب در قسمت پایین کمر رخ می دهد، اصطکاک بین مهره ها را افزایش می دهد. این اصطکاک می تواند منجر به درد در پشت، گردن، بازوها و پاها شود.

دژنراسیون دیسک بین مهره ای اغلب با افزایش سن رخ می دهد. درمان های این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

فیزیوتراپی

تزریق استروئید

ریزوتومی فاست، که شامل تزریق مفاصل برای کاهش درد عصبی است

داروهای ضد درد، مانند NSAID ها یا استروئیدها

عمل جراحی

عفونت ها

عفونت‌هایی که ممکن است منجر به کمردرد در هر دو طرف شوند، می‌توانند در چندین نقطه از بدن رخ دهند.

ممکن است نخاع، لگن یا دیسک های بین مهره ای عفونی شده و باعث کمردرد شوند. همچنین ممکن است باکتری به کلیه ها برسد و باعث عفونت شود. کلیه ها در قسمت پایین کمر قرار دارند، جایی که کمی به سمت راست می نشینند.

علت عفونت نحوه درمان آن را مشخص خواهد کرد. آنتی بیوتیک ها درمان استاندارد عفونت های باکتریایی هستند.

اندومتریوز

عارضه ای است که در آن بافتی که معمولاً رحم را می پوشاند در جای دیگری از بدن رشد می کند. ممکن است این بافت در اطراف سمت راست شکم ظاهر شود و باعث ایجاد درد در ناحیه شود.

هیچ درمانی برای آندومتریوز وجود ندارد، اما درمان می تواند علائم را تسکین دهد. گزینه های درمانی عبارتند از:

داروهای ضد درد، مانند غیراستروئیدی ها یا استامینوفن

هورمون درمانی

عمل جراحی

اندومتریوز می تواند باعث ناباروری شود. به همین دلیل، برخی از زنان مبتلا به این عارضه ممکن است بخواهند لقاح آزمایشگاهی یا روش‌های دیگری که باروری را تقویت می‌کنند انجام دهند.

تومور نخاعی

تومور نخاعی می تواند روی طناب نخاعی یا ستون فقرات رشد کند.

علت بیشتر تومورهای ستون فقرات ناشناخته است. در برخی موارد، تومور می تواند نتیجه تکثیر تهاجمی سلول های سرطانی باشد. تومور می تواند به ستون فقرات و اعصاب اطراف آن فشار وارد کند که می تواند منجر به کمردرد در هر دو طرف شود.

درمان تومور ستون فقرات به علت آن بستگی دارد. برای سرطان ها، می تواند شامل پرتودرمانی یا شیمی درمانی باشد. در برخی موارد ممکن است جراحی برای برداشتن تومور لازم باشد.

سنگ کلیه

سنگ های بزرگ کلیه می توانند مجاری ادراری را مسدود کنند.

سنگ‌های کلیه توده‌های کوچک و جامد مواد معدنی هستند که می‌توانند در یک یا هر دو کلیه ایجاد شوند.

دفع سنگ‌های کلیه کوچک‌تر بدون درد است، اما سنگ‌های کلیوی بزرگ‌تر می‌توانند مشکلات مهمی ایجاد کنند. آنها می توانند گیر کرده و درد زیادی ایجاد کنند. اگر سنگ‌ها بر کلیه راست اثر بگذارند، می‌تواند باعث کمردرد سمت راست شود.

اگر سنگ‌های کلیه بزرگ را مسدود می‌کنند یا باعث درد قابل‌توجه می‌شوند، فوراً از طریق مراجعه به پزشک آن ها از بین ببرید.

درمان شامل شکستن سنگ به قطعات کوچکتر برای دفع است. در برخی موارد، این نیاز به جراحی دارد.

آپاندیسیت

آپاندیسیت باعث ایجاد درد در شکم می شود که می تواند به سمت راست بدن حرکت کند.

درمان آپاندیسیت معمولاً شامل جراحی برای برداشتن آپاندیس است. برداشتن آپاندیس مضر نیست و بر عملکرد بدن تأثیری نخواهد داشت.

چشم انداز

چشم انداز کمردرد سمت راست به علت آن بستگی دارد.

آسیب‌های مکانیکی ستون فقرات یا بافت‌های اطراف اغلب بدون درمان بهبود می‌یابند، اما ممکن است زمان ببرد. فیزیوتراپی و سایر درمان ها ممکن است روند بهبودی را تسریع کنند. برخی از بیماری ها، مانند دژنراسیون دیسک و اندومتریوز، مادام العمر هستند و افراد برای مدیریت علائم به درمان مداوم نیاز دارند.

چشم انداز عفونت ها یا علل دیگر به طور کلی زمانی بهتر خواهد بود که افراد درمان سریع و مؤثر دریافت کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *