بیماری ها

علائم اصلی آسم شدید چیست؟ / ویژگی های آسم شدید کدام اند؟

علائم اصلی آسم شدید چیست

اختصاصی فارمافوری: علائم اصلی آسم شدید چیست؟ آسم شدید به آسمی اطلاق می شود که به درمان های منظم آسم مانند کورتیکواستروئیدهای استنشاقی و داروهای گشادکننده برونش استنشاقی به خوبی پاسخ نمی دهد.

بیش از ۲۶ میلیون نفر در ایالات متحده به آسم مبتلا هستند. آسم شدید نسبتاً نادر است و به طور کلی ۵ تا ۱۰ درصد از افراد مبتلا به آسم را تحت تأثیر قرار می دهد.

کسانی که مبتلا به آسم شدید هستند معمولاً کنترل علائم خود را سفت و سخت می کنند، چرا که حملات آسم خطرناک تر هستند. فرد مبتلا به آسم شدید با همکاری با پزشک، می تواند راه هایی برای مدیریت علائم خود بیابد.

فراتر از مصرف داروها، یادگیری شناسایی و اجتناب از محرک ها و پیشگیری و مدیریت حملات آسم بسیار مهم است.

در این مقاله به بررسی علل، علائم و درمان آسم شدید می پردازیم.

آسم شدید چیست؟

آسم شدید می تواند علائم پایداری ایجاد کند که ممکن است کنترل آن دشوار باشد.

پزشکان شدت آسم را بر اساس میزان پاسخگویی علائم به درمان دسته بندی می کنند. افراد مبتلا به آسم شدید به سختی می توانند علائم خود را با استفاده از داروهای معمول کنترل کنند.

آسم شدید و مداوم شامل علائمی است که در طول روز و شب باقی می مانند. آسم ممکن است مانع فعالیت‌های روزانه شود و خواب را دشوار کند – علائم شبانه اغلب در افراد مبتلا به آسم شدید ظاهر می‌شود.

 

زمانی که کنترل علائم دشوارتر باشد، فرد در معرض خطر بیشتری برای عوارض مرتبط با آسم است.

طبق دستورالعمل‌های مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، آسم شدید دارای ویژگی‌های زیر است:

علائمی که در طول روز رخ می دهد

بیدار شدن با علائم، اغلب ۷ شب در هفته (سنین ۵ سال و بالاتر)

برای سنین ۴ سال و کمتر، بیش از ۱ شب در هفته با علائم از خواب بیدار می شوند

علائمی که نیاز به درمان کوتاه اثر بتا ۲ آگونیست چند بار در روز دارند

علائمی که به طور قابل توجهی فعالیت های منظم فرد را محدود می کند

اندازه گیری FEV 1 کمتر از ۶۰ درصد معمول (سنین ۵ سال و بالاتر)

FEV 1 به حجم بازدم اجباری اشاره دارد. یک اندازه گیری است که نشان می دهد یک فرد در ۱ ثانیه چقدر هوا می تواند از ریه های خود خارج کند. این آزمایش می تواند به ارائه دهنده مراقبت های پزشکی ایده بهتری در مورد عملکرد ریه فرد بدهد.

اگر داروهای زیر علائم را کنترل نکنند، فرد مبتلا به آسم شدید است:

کورتیکواستروئیدهای استنشاقی و تئوفیلین یا مونته‌لوکاست

درمان با کورتیکواستروئید خوراکی حداقل به مدت ۶ ماه در سال

علائم اصلی آسم شدید چیست؟

آسم شدید می تواند باعث سفتی و درد قفسه سینه شود.

افراد مبتلا به آسم این شرایط را متفاوت تجربه می کنند. برای بسیاری، علائم می تواند غیرقابل پیش بینی باشد. این امر تشخیص دقیق آسم شدید را دشوار می کند. با این حال، علائم و تجربیات رایجی وجود دارد.

آسم شدید می تواند بر توانایی فرد در انجام کارهای معمول روزانه تأثیر بگذارد. اگر فردی از درمان موثر استفاده نکند، علائم می تواند ناتوان کننده باشد.

گاهی اوقات، علائم ممکن است در طول روز و در طول شب رخ دهد و فرد را مجبور به بیدار شدن کند.

شدت علائم آسم می تواند از ناراحتی های جزئی تا حملات تهدید کننده زندگی متغیر باشد که طی آن علائم به یکباره بدتر می شوند.

علائم آسم عبارتند از:

مشکل در تنفس

سرفه کردن

خس خس سینه

درد در قفسه سینه

تنگی نفس

تنگی قفسه سینه

حملات آسم

تشخیص

اگر درمان‌های منظم آسم نتوانند علائم را به خوبی کنترل کنند، پزشکان آسم شدید را تشخیص می‌دهند.

این به این معنی است که ممکن است مدتی طول بکشد تا تشخیص داده شود – ممکن است فرد مجبور باشد درمان‌های مختلفی را امتحان کند تا ببیند مؤثر هستند یا خیر.

پزشکان از یک فرآیند سه مرحله ای برای تشخیص آسم استفاده می کنند:

پرسیدن در مورد سابقه پزشکی یک فرد

انجام معاینه فیزیکی

انجام تست های عملکرد تنفسی

همچنین ممکن است برای سایر شرایطی که علائم مشابهی دارند آزمایش هایی را تجویز کنند.

علل

جامعه پزشکی هنوز علت دقیق آسم را درک نکرده است، اما عوامل متعددی، به ویژه آلرژی، ممکن است نقش داشته باشند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ گزارش می‌دهد که ۷۵.۴% شرکت‌کنندگان ۲۰ تا ۴۰ ساله مبتلا به آسم نیز آلرژی داشتند.

 

تحقیقات بیشتر ارتباط بین سیگار کشیدن و افزایش خطر ابتلا به آسم و همچنین سایر مشکلات تنفسی را نشان می دهد. کودکانی که زمانی را در کنار بزرگسالانی که سیگار می کشند می گذرانند، می توانند اثرات مشابهی را تجربه کنند.

همچنین، عوامل محیطی مختلفی می توانند در بروز علائم آسم نقش داشته باشند. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که آلودگی هوا منجر به عود بیشتر آسم و بستری شدن در بیمارستان های مرتبط با آسم می شود.

بین چاقی و آسم ارتباط وجود دارد. آکادمی آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی خاطرنشان کرد که بر اساس تحقیقات دیگر، “افزایش چاقی به طور کلی به عنوان یک عامل کمک کننده برای افزایش شیوع آسم معرفی شده است.”

درمان

فردی که حمله آسم شدید را تجربه می کند باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

درمان آسم متمرکز بر کنترل علائم است. از جمله مدیریت التهاب زمینه ای مجرای تنفس، به حداقل رساندن خطر حملات بعدی و جلوگیری از آسیب ریه است.

افراد مبتلا به آسم شدید در مقایسه با افراد مبتلا به آسم خفیف نیاز به مصرف داروهای مکرر و با دوزهای قوی‌تر دارند. برای یافتن بهترین راه برای مدیریت علائم خاص با یک پزشک صحبت کنید.

اگر فردی دچار حمله آسم شد، باید فورا به بیمارستان مراجعه کند. حملات آسم می تواند تهدید کننده زندگی باشد، به خصوص زمانی که آسم فرد به خوبی به درمان پاسخ نمی دهد.

 

به گفته متخصصان آسم، بهترین راه برای کاهش خطر حملات شدید و علائم کنترل نشده، اجتناب از محرک ها تا حد امکان و استفاده از درمان های تجویز شده است.

درمان های تسکین سریع و طولانی مدت در دسترس هستند.

اصلی ترین داروهای تسکین دهنده آسم، آگونیست های انتخابی بتا ۲ کوتاه اثر هستند. زمانی که علائم آسم ظاهر می شود، فرد از این نوع داروها استفاده می کند.

نمونه هایی از این دسته از داروها عبارتند از:

متاپروترنول

آلبوترول

لوالبوترول (Xopenex)

برای درمان های طولانی مدت و کنترل کننده، پزشکان داروهای روزانه را برای جلوگیری از شعله ور شدن آسم توصیه می کنند. کورتیکواستروئیدهای استنشاقی یکی از موثرترین داروهای بلندمدت آسم هستند.

کورتیکواستروئیدهای استنشاقی می توانند عوارض جانبی داشته باشند، از جمله برفک دهان، که یک عفونت مخمری است که در دهان ایجاد می شود. فرد می تواند با شستشوی دهان خود پس از استفاده از دستگاه تنفسی از برفک دهان محافظت کند.

چشم انداز

آسم یک بیماری شایع است که روزانه میلیون ها نفر را مبتلا می کند و شدت آن متفاوت است.

در حالی که اکثر موارد آسم به خوبی یا به اندازه کافی به درمان پاسخ می دهند، آسم شدید به اندازه کافی به گزینه های درمانی معمول پاسخ نمی دهد.

افراد مبتلا به آسم شدید باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بروز محرک ها انجام دهند. همچنین، کار با پزشک به شناسایی موثرترین درمان ها کمک می کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *