سبک زندگی

پیش بینی سکته قلبی به کمک ۵ شاخص سلامتی

پیش بینی سکته قلبی

اختصاصی فارمافوری: پیش بینی سکته قلبی به واسطه بررسی ۵ شاخص سلامتی ممکن است. این ۵ عامل ساده می تواند خطر ابتلای یک فرد سالم به انسداد شریانها را بدون گرفتن نمونه خون از وی بسنجند. این روش جدید در پیش بینی خطر ابتلا و کمک به بیمار در راستای تغییر سبک زندگی موثر است. و نکته مهم این است که احتمال بیماری های قلبی و سکته را کاهش دهد.

این عوامل عبارتند از :
  • فشار خون
  • ورزش
  • شاخص توده بدنی
  • خوردن میوه و سبزیجات
  • اعتیاد به سیگار

استفاده از این ۵ عامل دقتی معادل گرفتن نمونه خون برای سنجش میزان کلسترول و قند خون دارد. این ۵ عامل و چیزهایی که در خون به دنبال آنها هستیم، اشتراکاتی دارند. نمی توان گفت که این ۵ عامل ۱۰۰ درصد دقیق هستند. اما از دقت بسیار بالایی برخوردارند.

 

مقایسه دو روش

تیم تحقیقاتی ۴ هزار کارگر حاضر در شهر مادرید را مورد بررسی قرار داد. کسانی که بین ۴۰ تا ۵۴ سال سن داشته و به بیماری های قلبی مبتلا نبودند. آنها نمره این ۵ عامل را با شاخص سلامت قلبی عروقی که پیشنهاد انجمن قلب آمریکاست مقایسه کردند. این انجمن هدفش از این تحقیق این بود که تا سال ۲۰۲۰ سلامت قلبی عروقی آمریکایی ها تا ۲۰ درصد افزایش پیدا کند.

آزمایش اول شامل فشار خون، ورزش، وزن، تغذیه (یا رژیم) و استفاده از دخانیات بود. آزمایش دوم شامل این ۵ مورد بعلاوه ی تست قند و کلسترول خون بود.

محققین تست های فراصوت و سی تی اسکن را بر روی زنان و مردان انجام داده تا علائم زودرس بیماری قلبی نظیر ایجاد پلاک در شریان ها را پیدا کنند. آنها شریان های قلب، شریان های پا، آئورت و دو شاهرگی که خون را به سر و گردن می رساند را بررسی کردند. آنها این تصاویر را مورد بررسی قرار داده تا آزمایش اول که نشان دهنده ی سبک زندگی و فشار خون ، و آزمایش دوم، که نشان دهنده ی سبک زندگی ، فشار خون، میزان قند و کلسترول خون بود را با یکدیگر مقایسه کنند. در واقع میخواستند بفهمند آیا می شود بر اساس همان ۵ عامل، پیش بینی سکته قلبی را انجام داد یا خیر.

آنها دریافتند که هرچه امتیاز آزمایش اول یا دوم بهتر باشد، فرد با احتمال کمتری با انسداد عروق مواجه خواهد شد. رابطه بین این دو امتیاز در پیش بینی شدت بیماری قلبی زودرس خوب بود.

 

پیش بینی سکته قلبی به کمک ۵ عامل

هر کدام از این ۵ عامل در سه دسته ضعیف، متوسط و ایده آل قرار گرفتند. برای رسیدن به وضعیت ایده آل در تمام ۵ عامل، انسان باید :

  • فشار خونی زیر ۸۰/۱۲۰ داشته باشد
  • شاخص توده بدنی او زیر ۲۵ باشد.
  • در روز بیش از ۴ واحد از میوه و سبزیجات استفاده نماید.
  • در هفته ۱۵۰ دقیقه و یا بیشتر را به ورزش معتدل پرداخته و یا ۷۵ دقیقه و یا مدت زمان بیشتری را به ورزش شدید اختصاص دهد.
  • سیگار نکشد و یا در طول یک سال اخیر سیگار نکشیده باشد.

تنها ۶.۵ درصد از مردان و زنان در هر ۵ شاخص در دسته ایده آل قرار گرفتند. تیم تحقیقاتی به تصاویر شریان های هر بیمار نگاه انداخت و به دنبال آن بود تا ببیند که آیا نمرات هر دو آزمون وسعت بیماری را پیشبینی کرده اند یا خیر. آنها فهمیده اند که روش اول نتایجی نزدیک به روش دوم داشته است.

 

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *